Kde se v Evropě ještě ohřejete?

Kde se v Evropě ještě ohřejete?
02.10.2017
U nás se zítra počasí pokazí a v příštích dnech na nás čeká pravé podzimní sychravo. V Evropě jsou však lokality, které stále nabízí příjemné počasí pozdního léta. Kam ještě vyrazit za sluncem?

Pokud toužíte po trochu slunce, ale zároveň nechcete cestovat příliš daleko, ideální destinací pro vás bude Pyrenejský poloostrov. Například dnes v Portugalsku teploměry ukazují tropických 32 °C a i v dalších dnech budou teploty vzduchu atakovat hodnoty okolo třicítky. Sucho, slunečno a teplo zde bude ještě chvíli vládnout. Srážky se na jihu Evropy objevují až v Itálii a jejich ostrovech. Zde se teploty pohybují okolo 24 °C. Naopak Balkán je velmi suchý, stejně tak dále na východ v Ukrajině nebo Baltských státech jsou srážkové úhrny minimální. Značný přísun srážek přivítáme ve střední Evropě – Francie, Německo, ale i Česká republika očekávají přeháňky či trvající déšť.

Rozložení tlaku vzduchu nad Evropou
Obr.: Dnešní tlaková situace nad Evropou

Za krásným počasím na jihozápadě Evropě stojí oblast vysokého tlaku vzduchu, která do území přináší stabilní počasí bez mraků. Opačná situace panuje nad Britskými ostrovy, kde kraluje již delší dobu tlaková níže. Ta do oblasti přináší bohaté srážkové úhrny a v příštích dnech se bude dostávat i dále na severovýchod do Skandinávie. Sever Evropy tak bude ve znamení chladného vzduchu, srážek a mlh. Ve vyšších polohách se pak očekává příval nového sněhu. 

Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková výše, tlaková níže ovlivní počasí na severu
Obr.: Vývoj tlakové níže v příštích dnech - posun do severní Evropy

Na pozdní dovolenou tak můžeme určitě doporučit Španělsko či Portugalsko. Teplota vody ve Středozemním moři stále drží hodnoty okolo 20 °C, což by mírným otužilcům mohlo ještě stačit. V Česku pak můžete podnikat výlety v sobotu, kdy sice teploty nebudou moc vysoko, ale například Jižní Morava bude převážně slunečná.

Rozložení tlakové nížen na severu a tlakových níží na jihu
Obr.: Dominantní tlaková níže na severu a několik jader vysokého tlaku v jižní polovině Evropy - vývoj v druhé polovině týdně

Autor: SG

 

frame-scrollup