Kam kráčíš letošní zimo?

Kam kráčíš letošní zimo?
03.01.2018
Letošní zima ani zdaleka nepatří mezi ty, ze které by šel strach a respekt.

Letošní zima ani zdaleka nepatří mezi ty, ze které by šel strach a respekt. Když se podíváme na hlavní fakta letošní zimy, zjistíme, že zatím ani začít prostě nemůže.

1. Teplá půda

Loni v tuto dobu byla půda zamrzlá až ve 30 cm. Letos půda není na většině území zmrzlá ani v pěti cm. Je jasné, že když náhodou napadne sníh, tak se velmi rychle začne od země rozpouštět.

2. Teplý Ural

Jindy velmi studený východní konec Evropy letos zažívá jednu z nejteplejších zim v historii. U nás prosinec skončil asi 2 až 3 °C nad normálem. Na Urale to však bylo neuvěřitelných 15 °C. Místo toho, aby se tam nacházel bazén ledového vzduchu, který by čekal na svou příležitost, aby se rozlil do Evropy, tak je tam sotva pod nulou.

3. Žádné inverze

Střední Evropa může získat zimu dvojím způsobem. Buď se sem dostane od severu nebo severovýchodu a nebo si jí vytvoří. Pomoci může inverze, která však vzniká v oblasti vysokého tlaku vzduchu. Letos se však nad střední Evropou tlaková výše téměř nevyskytuje.

4. Proudění z oceánu

V USA a v Kanadě padá jeden teplotní rekord za druhým, teploty tam klesají k neuvěřitelným -40 °C. Vpád studeného vzduchu se dostal na Floridu či do Mexika. Na některých místech panuje nejhorší zima za posledních 100 let. Když se však ledový vzduchu dostane nad Atlantik, začnou se vytvářet tlakové níže, které putují nad Evropu. Ty přinášejí díky Golfskému proudu teplé proudění.

I přes všechny tyto negativní aspekty se najdou místa v České republice, které na letošní zimu nedají dopustit. Tak například Pec pod Sněžkou. Již v prosinci tam bylo naměřeno krásných 60 cm přírodního sněhu. Dnes ráno tam bylo 40 cm, ale výrazný frontální systém tam během 6 hodin po sobě zanechal 22 mm srážek. A to vše spadlo ve sněhu. Takže je reálné, že sněhová pokrývka opět bude atakovat 60 cm. Když vezmeme v úvahu, že se jedná o polohy kolem 800 m n. m., tak je to velký úspěch. My ostatní musíme čekat, zda se zimě podaří prorazit či ne. Jedno je jisté. Další teplá vlna nás zasáhne od jihovýchodu už tento víkend.

Autor: TD

 

frame-scrollup