Jste ospalí když prší?

Jste ospalí když prší?
05.11.2019
Pociťujete během deštivého počasí, že jste více ospalí, unavení a chodíte dříve spát? Tak za tento stav může ve velké míře hormon melatonin.

I když mnoho výzkumů, které se snaží na tento fenomén nalézt odpověď, stále není dokončených, již nyní je viditelná značná spojitost mezi únavou a deštěm. Srážky působí výrazně na naše smysly a mozek nás posílá odpočinout si do postele. Když prší, schová se slunce za bariéru z mraků, jenž snižuje propustnost jeho paprsků. Sluneční světlo však zastavuje výroby hormonu melatonin v našem těle, který nás nutí být v noci ospalý a jít tedy na kutě. Pokud již ráno vstáváte do zatemnělého deštivého rána, naše tělo nedostane chemický pokyn začít fungovat v aktivním denním režimu. Proto pokud máte problém s usínáním, neměli byste se nějakou dobu před spaním dívat do rozzářeného monitoru počítače či telefonu. 

Další vliv je také ryze chemický. Pokud již delší dobu panuje sušší období, rostliny začnou vylučovat oleje, které zastavují růst semen. Ty si musejí počkat na příznivější – vlhčí období. Když začne pršet, dešťová voda začíná smývat nahromaděné rostlinné oleje a vzniká tak chemická látka geosmin. Geosmin má zemitou uklidňující vůni, na kterou je náš nos vysoce citlivý. Při bouřkách můžete ucítit v ovzduší ozon, jehož molekula se skládá ze 3 atomů kyslíku – O3. Ozón se vytváří při bleskových výbojích, jenž mohou rozbít molekulu kyslíku O2 na dva atomy O, které se pak ihned připojí ke své běžné dvojmocné podobě O2. Vzniká tak trojmocný kyslík – O3. Ozón má velmi čerstvou vůni, která způsobuje příjemnější usínání. Někteří cítí štiplavý zápach chlóru či bělidla, jiní zase čisté povlečení. Většině lidí voní déšť příjemně, díky čemuž jsou vystřídány naše tělesné i duševní stresy slastnými pocity. Tento jev je v našem těle pravděpodobně zakódován geneticky – naši předci oslavně vítali déšť, obzvlášť po delších periodách sucha. I domorodé kmeny dodnes uctívají příchod srážek. V naší moderní kultuře pak nesmíme opomenout např. slavnou píseň Marie Rottrové – Lásko voníš deštěm.

Nejen vůně, ale i samotný zvuk deště je pro naše tělo uklidňující. Rytmické tóny dešťových kapek, bijících o střechy, deštníky nebo přímo o zemský povrch, jsou označovány jako „růžový šum.“ Růžový šum příznivě působí na kvalitu našeho spánku, kdy snižuje naši mozkovou činnost (více si odpočineme). Naše ospalost během deště je způsobována hned celou řadou faktorů, které nás pak nutí celý den zívat, přivírat oči a klimbat.

 

 

frame-scrollup