Jižní proudění přinese vítr a teplo

Jižní proudění přinese vítr a teplo
02.04.2019
Zejména na Moravě a na Vysočině začne zesilovat jižní až jihovýchodní vítr.

Ze statistického hlediska má teplo vždy navrch a potvrzuje se to i tento týden. Když meteorologické modely delší dobu předpovídají chladnější ráz počasí v severní synoptického situaci, tak z toho nakonec nic není. Naopak, když modely předpokládají jižní teplé počasí, vše vyjde do puntíku téměř přesně. Možná je to náhoda, možná má jižní proudění ve střední Evropě dominantnější postavení. Každopádně i tento týden nakonec vyhraje jižní proudění. I přesto, že minulý týden to vypadalo přesně naopak. Studený vzduch se nakonec vylije do západní a do východní Evropy. Nad střední Evropu se naopak bude natahovat úzký pás velmi teplého vzduchu od jihu, takže maximální teploty opět budou stoupat k 20 °C.

Obr. 1 Jazyk teplého vzduchu s jižní Evropy přes střední Evropu dostane až do Skandinávie

Zdroj: wetterzentrale.de

 

Zejména na Moravě a na Vysočině začne zesilovat jižní až jihovýchodní vítr, takže Český hydrometeorologický ústav už vydal upozornění pro východní polovinu našeho území. Až do čtvrtečního večera se mohou objevovat nárazy 15 až 20 m/s.

Obr. 2 Silný vítr zasáhne větší polovinu našeho území

Zdroj: chmi.cz

V západních Čechách se od středy začne vlnit studená fronta, takže v tomto prostoru musíme čekat místy přeháňky a ojediněle se může vytvořit i bouřka. Zvlněné frontální rozhraní bude jen velmi zvolna postupovat k východu a na Moravu by srážky měly dorazit až v průběhu v pátku. Pak by však studený vzduch měl zaniknout a od víkendu se od jihovýchodu začne opět oteplovat.

Autor: TD

frame-scrollup