Jihozápadní proudění podzim odkládá

Jihozápadní proudění podzim odkládá
10.09.2018
Nejteplejším dnem bude pravděpodobně středa.

Většinu léta převládalo ve střední Evropě severní nebo severovýchodní proudění, ale i tak velmi často maximální teploty vystupovaly k 30 °C. Naštěstí jsme tu měli méně supertropických dnů, tedy dnů, kdy maximální teplota překračovala 35 °C. Kdyby v tuto roční dobu naše území ovlivňovalo severní nebo severovýchodní proudění, tak by se maximální teploty jen stěží dostávaly nad 20 °C a minimální teploty už by klesaly hluboko pod 10 °C.

Kormidlo proudění se však otočilo a nás bude v následujících dnech ovlivňovat situace, která tady už dlouho nebyla. Jihozápadní proudění je postrach pro zimu, protože velmi často přináší výraznou oblevu. Když však nastane jihozápadní proudění v září či na počátku října, tak dovede výrazně prodloužit léto.  Důležitým faktorem je tlaková výše a její poloha. V našem případě se tlaková výše bude nacházet nad námi nebo v prostoru Alp, takže k nám bude proudit velmi teplý vzduch z jihu, kterého je tam stále více než dost.  Frontální zóna se bude nacházet nad Skandinávii a postupně nad severním Polskem a Německem.

Nejteplejším dnem bude pravděpodobně středa, kdy by se maximální teploty ojediněle mohly dostat až k 30 °C. V průběhu čtvrtka už nás bude o severozápadu přecházet studená fronta, takže ke slovu se dostanou přeháňky a vyloučit nelze ani bouřky.

Za studenou frontou k nám v průběhu pátku začne proudit o něco chladnější vzduch od severozápadu, ale vypadá to, že se studená fronta bude vlnit, takže výrazné ochlazení nejspíše nečekejme.  O víkendu by se nad námi měla vytvořit další tlaková výše, takže se přechodně zejména rána ochladí, ale po její zadní straně k nám postupně začne proudit opět velmi teplý vzduch od jihozápadu.

Tlakové níže nad Atlantikem bude stále hlubší a mohutnější, ale pokud budeme neustále ležet na jejích předních stranách, tak příchodu podzimu nedočkáme a stále si můžeme užívat léto, které letos bude pravděpodobně nejdelší v historii.

Obr. Jihozápadní proudění bude v následujících dnech určovat počasí ve střední Evropě

Zdroj: wetterzentrale.de

Auto: TD

frame-scrollup