Ještě jedna velmi mrazivá noc

Ještě jedna velmi mrazivá noc
03.03.2018
Pokud se vyjasní a utiší vítr, tak by na sněhové pokrývce mohly teploty spadnout až k -20 °C.

Máme za sebou nejchladnější týden letošní zimy. Ano, zima teplotně opravdu vyvrcholila až na konci února a na začátku března. Velmi složitě budeme hledat v historii podobnou zimu. O tom, že ledový vzduch má velkou sílu svědčí i fakt, že se neustále oddaluje oteplení, které původně do střední Evropy mělo dorazit už v průběhu čtvrtka. Zejména severovýchodní část našeho území a také Vysočina se naopak musí dnes v noci připravit na další silný mráz. Tentokrát se bude jednat o radiační mráz, takže nejnižší teploty mohou být zaznamenávány v nižších polohách nebo v údolích. Pokud se vyjasní a utiší vítr, tak by na sněhové pokrývce mohly teploty spadnout až k -20 °C. Ojediněle se může stát, že zítřejší noc bude místy nejchladnější v této zimě.

Model minimálních teplot

Obr. V případě vyjasnění čeká zejména Moravu velmi mrazivá noc, mrznout však bude na celém území

Zdroj: chmi.cz

Zítra se zejména v Čechách a na jižní Moravě maximální teploty postupně začnou dostávat nad nulu, ale v průběhu noci na pondělí by mělo opět všude mrznout. Výraznější oteplení by mělo nastat v pondělí a z pondělí na úterý, kdy k nám od jihu postupně dorazí významnější srážky, které budou zpočátku sněhové, ale postupně se místy bude jednat o srážky smíšené nebo dešťové, které však na zmrzlém povrchu budou tvořit ledovku.

Právě ze těmito srážkami se do střední Evropy dostane teplejší vzduch od jihu, takže od úterý se maximální teploty budou všude pohybovat nad nulou a noční teploty budou oscilovat kolem nuly.

Na většině území promrzla půda, tam kde není sníh, je to až do 30 cm. S oteplením poroste pozornost hydrologů, kteří budou sledovat vodní toky. Na většině území se vyskytují ledové jevy, které se po oteplení dají do pohybu a mohou komplikovat průtok řek. Při výrazném oteplení se budou sledovat i horské potoky, protože vodní hodnota sněhu na Šumavě, v Krkonoších nebo v Jeseníkách přesahuje i 500 mm.

Autor: TD

 

frame-scrollup