Ještě 15 dnů...

Ještě 15 dnů...
05.03.2019
Ještě dva týdny nám tedy chybí do jarní rovnodennosti.

Zima nížiny opustila již v polovině únoru, ta meteorologická skončila před pár dny a astronomické jaro začne přesně za 15 dnů. Již dnes můžeme pozorovat, že ve studeném vzduchu se vyskytuje hodně kupovité oblačnosti a k tomu se přidávají přeháňky. Včera se dokonce nad střední Moravou vyskytla bouřka.

Obr. 1 Včera se na studené frontě objevila nad střední Moravou bouřka

Zdroj: blesky.bourky.cz

Za vše může Slunce, které každým dnem zesiluje. Den se prodlužuje, protože Slunce vychází stále více k východnímu obzoru a zapadá západněji.

Přesně 20. března bude východ i západ Slunce určovat tyto zeměpisné strany a v dalších týdnech se bude posouvat dále k severu. Ještě dva týdny nám tedy chybí do jarní rovnodennosti. Po tomto datu začne mít teplo převahu i na severu. Zima tam začne velmi rychle ustupovat, ale díky vzdušným proudům se budou jednotlivé ledové masy vylévat k jihu. To se bude dít již v průběhu příštího týdne, kdy nás čeká výraznější ochlazení a sněhové vločky se objeví i v nižších polohách. Kdo chce však za tímto hledat senzaci, tak bude zklamán. Tyto vpády velmi studeného vzduchu se dějí po jarní rovnodennosti téměř každý rok.

Někdy se jedná o holomrazy, jindy přicházejí sněhové kalamity. Pro přírodu je naopak vpád ledového vzduchu velmi přínosný, protože se výrazně zpomalí vegetace a ta pak není ohrožena mrazíky v dubnu nebo i v květnu.

O tom, jak se bude ochlazení příští týden vyvíjet vás budeme informovat. Do té doby nás čeká ještě jeden extrémně teplý den. Ve čtvrtek by totiž na Moravě mohly teploty dosáhnout až k 22 °C!

Autor: TD

frame-scrollup