Jedno z nejchladnějších červencových rán v historii

Jedno z nejchladnějších červencových rán v historii
02.07.2018
Extrémně studené počasí pomalu končí, ale na severovýchodě bude velmi chladno i zítra ráno.

Ochlazení, které do České republiky dorazilo v průběhu víkendu od severu, se zapíše do historických tabulek. Dnešní minimální teploty totiž klesly na některých místech i pod 5 °C a toto ráno se tak stalo historicky nejchladnějším pro tento den, ale někde dokonce tento den patřil k nejchladnějším červencovým dnům. Tohle platí zejména u stanic, které nemají tak dlouhé historické měření.

Průměrná noční teplota dnes v České republice byla 4,8 °C. Nejtepleji bylo ve městech, jako je Praha, Brno, Olomouc nebo Ostrava. Tam se totiž udrželo teplo i přes noc, protože noci jsou velmi krátké a rozehřáté budovy a silnice nestihly všechno teplo vyzářit pryč.

Naopak nejchladněji bylo tradičně v údolích, kde teploty klesaly i k 2 °C a ojediněle se objevily i mrazy.  Nejchladněji bylo na stanici v Jelení, kde bylo naměřeno -5,7 °C. I přes urbanizaci bylo velmi chladné ráno například v Plzni, kde naměřili pouze 2,7 °C. Stanice se však nachází poměrně daleko od budov. 

Obr. 1 Teploty vzduchu naměřeny v pět hodin ráno

Zdroj: chmi.cz

Ještě nižší teploty byly naměřeny při zemi, tedy zhruba v 5 cm. Zejména v jihozápadních Čechách se objevovaly přízemní mrazíky.

Hned na třech stanicích, které měří teploty přes 50 let, byly zaznamenány absolutní minimální teplotní rekordy.  Největší rekord padnul v Neumětelech, kde se měří již 85 let a bylo zde dnes naměřeno 2,7 °C. Původní rekord je 2,9 °C a pochází z 26. 7. 1958.

Co se týče rekordů pro dnešní den, tak ty padaly v podstatě všude. Například Opava – Otice dnes překonala s teplotou 3,4 °C rekord z roku 1982, kdy bylo naměřeno  4,1 °C. V Opavě se měří již 139 let!

Extrémně studené počasí pomalu končí, ale na severovýchodě bude velmi chladno i zítra ráno.  

Autor: TD

frame-scrollup