Jedna fronta za druhou

Jedna fronta za druhou
10.06.2017
Letošní léto se poněkud odlišuje od těch předchozích.

Letošní léto se poněkud odlišuje od těch předchozích. Ta se vyznačovala spíše sušším a nevýrazným tlakovým polem. Radost měli zejména majitelé koupališť, protože takové situace často zajišťují dlouhou sérii tropických dnů a výjimečně i tropických nocí. Letošní léto však nemá čas se pořádně nastartovat. Vždy, když se nad naše území dostane tropická vzduchová hmota, v západní Evropě už je nachystána studená fronta, která atmosféru opět vychladí. Není tohle však ideální scénář léta?

Samozřejmě lidé, co mají rádi horké a stabilní počasí nebudou s touto otázkou souhlasit. Je však potřeba si i uvědomit, že střední Evropa není Středomoří. Poslední léta kromě teplého a stabilního počasí přinášela i velká sucha. Je jasné, že dlouhodobé sucho pro přírodu není vůbec příznivé.

Za prozatímní charakter letošního léta může zejména náš dobře známý Atlantik. Už ve škole jste se jistě učili, že ve střední Evropě přináší v létě ochlazení a v zimě oteplení. Jeho vliv je v letošním létě silnější, než jindy. Na druhou stranu stále je to únosné. To co se dělo například v 70. a 80. letech minulého stolení by se už asi nelíbilo nikomu. Často několik dnů po sobě pršelo, i když vylezlo Sluníčko, tak foukal studený vítr od severozápadu.

Letos je to zatím vše tak nějak vyrovnané. Studené fronty střídají výběžky vyššího tlaku vzduchu, který vždy zajistí rychlé oteplení.

Synoptická situace nad Evropou 10.6.2017

Obr. Za studenou frontou se nasouvá další výběžek vyššího tlaku vzuchu

Zdroj:chmi.cz

Také si však musíme uvědomit, že se zatím jedná o začátek celého léta. Vždyť před sebou máme stále letní slunovrat. Otázka zní, jak dlouho bude Atlantik aktivní. Někdy vydrží jeho aktivita celé léto, ale velmi často se stává, že na konci června jeho vliv slábne. Pak bychom se mohli dočkat opravdu horkých dnů, protože na jihu Evropy se již udržuje velká masa horkého vzduchu. Například ve Španělsku budou v následujících dnech teploty stoupat až k 40 °C.

Autor: TD

frame-scrollup