Je za námi rekordně chladné ráno

Je za námi rekordně chladné ráno
27.08.2018
Na mnoha místech bylo naměřeno několik teplotních rekordů

Po sedmi týdnech za sebou máme opět velmi chladné ráno. Minimální teploty se na většině území pohybovaly pod 10 °C, někde dokonce i kolem 5 °C a samozřejmě v mrazových kotlinách opět mrzlo. Na mnoha místech bylo naměřeno několik teplotních rekordů. Ochlazení to bylo opravdu velmi razantní. Vždyť během pár dnů teplota klesla o neuvěřitelných 30 °C. Ochlazení však nemělo dlouhého trvání. Už dnes zejména v Čechách teploty v odpoledních hodinách vystupují nad 25 °C a oteplování bude pokračovat i v následujících dvou dnech. Pravděpodobně ve čtvrtek nás bude přecházet studená fronta, za kterou se mírně ochladí, ale rozhodně nepůjde o nic dramatického.

Obr. Přehled teplot v České republice těsně před východem Slunce

Zdroj: chmi.cz

Podle výhledu by přechodné ochlazení mělo příští týden vystřídat opět ryze letní počasí.  Nejhezčí den z tohoto týdne bude pravděpodobně středa, kdy bude převládat jasno až polojasno a maximální denní teploty se budou pohybovat mezi 25 až 29 °C, v Polabí a v Praze může teplota přesahovat i 30 °C.

Musíme si uvědomit, že letošní suché počasí bude vytvářet v průběhu září velmi nepříjemné počasí. Díky suchu budou minimální teploty daleko rychleji a intenzivněji klesat, takže rána budou chladná, ale přes den se pak budou den vzduch daleko více prohřívat. Podobné počasí se vyskytuje na podzim na Balkánu, kde maximální teploty mohou velmi často přesahovat i v září 30 °C, ale noc už zde bude chladnější. Vše však bude záležet na tom, jaká bude v září převládat synoptická situace. Výše zmíněný ráz počasí je typický pro oblast s vyšším tlakem vzduchu.

Pro přírodu by však bylo určitě lepší, kdyby se nad střední Evropou udržovala oblast s nízkým tlakem, které by mohly daleko častěji přinášet trvalé srážky, protože bouřky už jsou v září spíše ojedinělou záležitostí.

Autor: TD

frame-scrollup