Je před námi vrchol léta?

Je před námi vrchol léta?
22.08.2016
Dle výstupu jednotlivých modelů se v atmosféře objeví o 10 °C vyšší teplota, než je pro tuto dobu obvyklé.

Ačkoliv to zní neuvěřitelně, tak v době, kdy končí letní prázdniny se pravděpodobně dočkáme vrcholu tohoto léta. Nečekejme, že budou teploty atakovat 40 °C a je pravděpodobné, že maxima letošního léta již za sebou máme, ale co se týče stabilního a teplého počasí, tak to je nejspíš stále před námi. Za takto pozdní vrchol léta mohou tři skutečnosti. Tou první je fakt, že letošní léto bylo velmi vlhké, takže jasné a teplé počasí bylo opravdu zřídkavou záležitostí. Dalším faktorem je pak tlaková výše, která v těchto chvílí začíná mohutnět nad západní Evropou a během několika dnů bude přecházet přes naše území. Třetí důležitou roli hraje i konec srpna. Toto období již moc nenahrává bouřkám z tepla. Obecně se konvekci tolik nedaří, protože Slunce již není tak vysoko.

 

Již jsme vás letos několikrát informovali o tom, že planeta Země zažívá nejteplejší měsíce v její historii. U nás tomu tak nebylo, ale je logické, že při změně proudění se teploty mohou velmi rychle měnit. V tuto chvíli to vypadá, že od úterý do čtvrtka nás čeká klasické letní počasí s občasnými mráčky na obloze. V dalších dnech by však tlaková níže měla postupovat k východu a po její zadní straně k nám začne proudit velmi teplý vzduch od jihu až jihozápadu. Pokud nastane tato synoptická situace, tak se můžeme od pátku do pondělí těšit na maximální teploty kolem 33 °C

 

Dle výstupu jednotlivých modelů se v atmosféře objeví o 10 °C vyšší teplota, než je pro tuto dobu obvyklé. K tomu všemu by mělo být opravdu minimum oblačnosti a srážek. Plavky tedy ještě neschovávejte, protože se ještě možná budou hodit. Oteplení do České republiky dorazí zejména od jihozápadu, takže tepleji bude zpočátku v Čechách.

 

Velmi vysoké teploty podle modelu GFS v Evropě v příštích dnech v srpnu 2016

Obr. Téměř všechny modely se shodují na výrazném oteplení a minimem srážek v období do 30. 8. 2016

Zdroj: wetterzentrale.de

frame-scrollup