Jarní povodně zatím nehrozí

Jarní povodně zatím nehrozí
13.02.2019
Letos nenastane ani tzv. ledová povodeň.

Oteplení, které začalo v podstatě už v těchto chvílích bude opravdu razantní a hlavně stabilní. Nebude se jednat pouze o teplou epizodu, ale minimálně týden se maximální teploty budou pohybovat velmi vysoko nad nulou.

Hlavní příčina bude tlaková výše, která se bude udržovat nad střední Evropou a neustále se bude obnovovat. Tato tlaková výše bude ve svém středu vyplněna teplým vzduchem, takže teploty budou stoupat i na horách výrazně nad nulu.

Sníh bude ubývat, ale postupně. Přes den bude tát a přes noc bude mrznout. Tání tak bude pomalé a pravidelné. To je dobrá zpráva pro přírodu, protože voda z tajícího sněhu se bude moci postupně vsakovat do povrchových vod.

Pokud situaci dobře zvládnou hydrologové, tak se mohou napustit vodní a retenční nádrže a můžeme se připravit na případné sucho, které opět pravděpodobně nastane v průběhu jara a léta. Z dnešního pohledu to totiž vypadá, že obleva nebude doprovázena deštěm, takže povodně nehrozí.

Je jasné, že březen ještě může předvést zimní "show" v podobě sněhových kalamit, ale rozhodně už na horách nenapadne tolik sněhu, co napadlo v průběhu celé letošní zimy.

Poslední výrazné jarní povodně nastaly v roce 2006. Tehdy památná zima 2005/2006 akumulovala sněhovou pokrývku až do poloviny března. Sněhová zásoba byla obrovská i v nižších polohách. Zima skončila nuceně, protože Slunce již bylo tak vysoko, že studený vzduch už se neměl, kde vyrábět. Během jednoho týdne se oteplilo a přidala se dokonce jarní konvekce. Bouřky, vysoké teploty a silné Slunce zrychlilo tání a mnoho řek se vylilo se svých koryt.

Obr. Povodeň v roce 2006 zasáhla celé území České republiky

Zdroj: obecbudec.cz

Letos nenastane ani tzv. ledová povodeň. Ta vzniká, pokud se zamrzlé vodní toky, rychle oteplí a ledové kry postupně ucpou koryto. Vzhledem k letošní teplotně mírné zimě však tyto obavy nejsou rozhodně na místě.

Autor: TD

 

 

frame-scrollup