Jaký byl rok 2017?

Jaký byl rok 2017?
30.12.2017
Rok 2017 je na samém konci a z hlediska počasí byl velice zajímavý. Pojďme si ho měsíc po měsíci stručně připomenout.

Rok 2017 je na samém konci a z hlediska počasí byl velice zajímavý. Pojďme si ho měsíc po měsíci stručně připomenout.

Leden

Krásný zimní měsíc, severní, východní Čechy či střední Morava měla sněhovou pokrývku a běžkaři mohli na lyže i v nížinách. Ne všude však sníh napadnul, a tak na mnoha místech byly holomrazy. Půda v lednu promrzla nejvíce za padesát let.

Únor

Měsíc začal opravdu velmi pompézně. V tlakové výši se vytvořila výšková tlaková níže, která přinesla tři srážkové vlny, které zasáhly většinu našeho území. Zejména na Moravě byly srážky velmi intenzivní. Na začátku měsíce v nížinách leželo kolem 30 cm sněhu. Pak přišla obleva a většina sněhu roztála, za ní se nasunula tlaková výše a zbytek měsíce byl ve znamení suchého a zpočátku i studeného počasí.

Březen

Klasický jarní měsíc, který však přinesl i velmi teplé dny. Jaro se přihlásilo brzo. Teploty se místy pohybovaly kolem 20 °C a příroda se začala rychle probouzet.

Duben

Extrémní měsíc, který byl na začátku velmi teplý, ale pak přišel vpád velmi ledového vzduchu od severu. Na některých místech napadnul ještě v polovině dubna sníh a to i v nížinách. Na Jesenicku napadlo kolem půl metru sněhu. Pomrzly třešně, meruňky, jablka či víno.

Květen

Relativně vlhký a nestabilní měsíc, teploty však často dosahovaly i letních hodnot.

Červen

První měsíc, který přinesl tropické počasí, ale ne na dlouho. Tropické počasí bylo často střídáno bouřkami. I přesto červen přinesl enormní počet letních dnů.

Červenec

Vrchol léta. Horké vlny od západu narušovaly od západu studené fronty, které přinášely silné bouře. Maximální teploty se pohybovaly kolem 35 °C. Extrémní teploty zůstávaly většinou na jih od nás.  V Chorvatsku či v Itálii maxima atakovala často 40 °C.

Srpen

Zejména první polovina měsíce byla ve znamení bouřlivého počasí. Přes Českou republiku přešlo několik mohutných vichřic. Silný vítr zlikvidoval velké množství lesa ve východních Čechách a na severní Moravě. Konec měsíce byl tropický.

Září

Studené a vlhké září. Nevyskytnul se žádný letní den, většinu dnů hodně pršelo. Léto skončilo velmi rychle.

Říjen

Nestabilní měsíc přinesl jen pár pěkných a teplých dnů. Časté frontální systémy od západu nepřinesly tížené babí léto.  Na druhou stranu se neobjevily žádné mrazy, takže vegetace ještě na konci října byla ve velmi dobré kondici. Tráva byla zelená, jako v květnu.

Listopad

Letošní listopad nepřinesl tolik inverzních situací, jak je na toto období typické. Naopak se často objevovaly první vpády studeného vzduchu od severu a první dny se sněhovou pokrývkou.

Prosinec

Velmi teplý prosinec, který však přinesl i chladnější epizody. I přes teplé počasí se objevilo hodně dnů se sněhovou pokrývkou. Velké mrazy však nepřinesl. Vánoce přinesly opět velkou oblevu s teplotami přes 10 °C.

Autor: TD

frame-scrollup