Jaký by mohl být podzim 2018?

Jaký by mohl být podzim 2018?
16.08.2018
Bohužel tento odhad není příliš optimistický.

Letoší léto se v Evropě zařadí mezi nejteplejší a nejsušší v historii. Zejména střední a severní Evropa prožívá velmi suché období, které trvá už několik měsíců, ve střední Evropě několik let. Je polovina srpna a nezadržitelně se blíží září, které je většinou i z meteorologického pohledu bránou do podzimu. I proto už byla vydán odhad možného počasí na letošní podzim od meteorologu z Accuweather.

Bohužel tento odhad není příliš optimistický. Meteorologové předpokládají, že většinu podzimu by mělo být v Evropě spíše nadprůměrné teplé počasí s minimem srážek. Je jasné, že díky klesajícími Slunci už nebudou nad střední Evropou tropické teploty, ale může být zaznamenáno ještě hodně letních dnů. Hlavním problémem by však měly být srážky, které by se nad Evropou téměř neměly vyskytovat.

Ve Středomoří je velmi vysoká teplota moří, takže zde se čeká, že postupně bude přibývat bouřek, které mohou přinášet lokální povodně. Ve Skandinávii by mělo pokračovat suché počasí s rizikem požárů a v západní Evropě se mohou vyskytovat větrné bouře. Tlakové níže v Atlantiku by měly být blokovány rozsáhlou tlakovou výší nad Evropou.

Bohužel tyto předpovědi nejsou příliš příznivé pro vyprahlou přírodu. Samozřejmě to neznamená, že se v tomto duchu potáhne celý podzim. Některé meteorologické modely očekávají silné ochlazení už na konci srpna. Zda se tyto předpovědi naplní a zda se dočkáme i vydatných srážek je však zatím nejisté.

Loňský podzim byl vlhký a vegetace připomínala spíše květen než podzim. Vše bylo zelené a v lese rostlo mnoho hub. Aby se letos alespoň částečně zlepšil stav sucha, tak by alespoň 2 měsíce po sobě musel být srážkový úhrn 200%. To v tuto chvíli vypadá, jako fikce.

Obr. Jaký bude podzim z pohledu meteorologů Accuweather

Zdroj: Accuweather.com


Autor: TD

 

frame-scrollup