Jaké by mohlo být léto 2018?

Jaké by mohlo být léto 2018?
17.05.2018
Nejedná se však o předpovědi, ale spíše o pravděpodobný možný vývoj.

Každé čtvrtletí vám zprostředkováváme sezónní odhad počasí od meteorologů ze společnosti Accuweather. Někdy jsou jejich odhady poměrně přesné, jindy je realita poněkud jiná. Nejedná se však o předpovědi, ale spíše o pravděpodobný možný vývoj. Tito meteorologové vycházejí z klimatických modelů, ale i z dalších globálních ukazatelů, které mohou pomoci odhadnout typ daného počasí.

Lonské léto tito meteorologové odhadovali, že nad střední Evropou se budou vyskytovat velmi silné bouře a tyto odhady se naplnily.

A i letos to vypadá, že střední Evropa nebude ušetřena od silných bouří.  Ty by se měly vytvářet zejména v oblasti České republiky, Polska a Běloruska či Litvy.  Podle meteorologů budou tyto bouře opravdu silné a očekává se, že budou produkovat silné větry, včetně tornád nebo destruktivních krupobití.  Česká republika se totiž bude nacházet na výrazném teplotním rozhraní a tyto bouře se budou vázat vždy na konec silných horkých vln, které k nám budou pravidelně postupovat z jihu.  Za těmito bouřkami se přechodně ochladí, ale letos se neočekává, že by období s chladnějším rázem počasí mělo vydržet delší dobu.

Kromě silných bouří by léto ve střední Evropě mělo být opět suché a teploty se budou pohybovat v průměru nebo lehkém nadprůměru.

Pravidelné bouřky se budou vyskytovat i v oblasti Balkánu, v tomto prostoru by se však nemělo jednat o tak extrémní nebezpečné jevy, jako ve střední Evropě. Naopak v západní části Středomoří se očekává riziko požárů. Relativně normální průběh léta lze očekávat letos ve Španělsku a v Turecku.

Celá severní Evropa, včetně Velké Británie se může těšit na suché a teplé léto bez výrazných teplotních extrémů.

Sezónní odhad na léto zahrnuje červen, červenec a srpen, ale je logické, že odhad nemůže pokrýt celé toto období. Spíše se jedná o typ léta, jako celku.  Pro přírodu v České republice by to byly určitě špatné zprávy a tak doufejme, že se letošní odhad bude přeci jen mýlit. Vždyť ještě všichni máme v paměti loňské extrémní bouře.

Obr. 1 Předpoklad léta 2018 z pohledu meteorologů Accuweather

Zdroj: Accuweather.com

Autor: TD

frame-scrollup