Jaké by mohlo být jaro 2019?

Jaké by mohlo být jaro 2019?
19.02.2019
Jaro 2019 by mělo být suché a teplé.

Po rekordně sněhové zimě, kdy severní Alpy, ale i naše hory zažily obrovské přívaly sněhu se pomalu příroda chystá na jaro. Meteorologové z AccuWeather opět vydávají svůj sezónní odhad toho, jak by to na jaře mohlo vypadat. Bohužel pro střední Evropu nemají dobré zprávy, tedy jak se to vezme.

Milovníci tepla a suchého počasí budou nejspíše potěšeny. Protože jaro 2019 by mělo být suché a teplé. Na druhou stranu je velmi nepravděpodobné, že současné počasí vydrží až do května.

Vše nasvědčuje tomu, že na začátku března se tlaková výše opět přesune více na západ a střední Evropu zasáhne vpád ledového vzduchu ze severu. Tam se v poslední době ledová hmota velmi dlouho koncentruje a čeká na svou příležitost. Je tedy velmi pravděpodobné, že v první polovině března se do nížin vrátí sníh a teploty půjdou ještě pod nulu. Teprve až po této chladné epizodě můžeme očekávat, že přijde jaro. Meteorologové z Accuweather čekají, že frontální systémy budou postupovat přes severozápadní Evropu a nad střední Evropou se bude spíše udržovat oblast vyššího tlaku vzduchu. Naopak východní Evropa by mohla být v první polovině jara neustále vystavována studenými vpády pevninského ledového vzduchu. S tím, jak bude sílit Slunce, pevnina se začne ohřívat, budou tyto šance dále klesat.

Bouřlivé počasí by naopak mělo zasahovat jihovýchodní Evropu, kde se pravděpodobně budou roztáčet jednotlivé tlakové níže.

Oproti loňskému jaru by mělo být hodně deště ve Skandinávii, takže se nepředpokládá, že by se v tomto prostoru měla vytvářet statická tlaková výše, jak tomu bylo loni.

Teplé a suché počasí nemusí střední Evropě uškodit, pokud se však nebude protahovat do brzkého léta. Ve druhé polovině jara by mohlo suché počasí poněkud otupit zvyšující se šance bouřek.

Obr. Sezónní odhad počasí na jaro 2019 v Evropě, z pohledu AccuWeather.

Autor: TD

frame-scrollup