Jaká by mohla být zima v USA?

Jaká by mohla být zima v USA?
09.10.2015
Američtí meteorologové už téměř deset let vytváří sezónní předpověď počasí. Je pravda, že v tomto případě slovo předpověď je možná trošku odvážné. Spíše se jedná o odhad toho, jak by to mohlo v zimě vypadat.

Američtí meteorologové už téměř deset let vytváří sezónní předpověď počasí. Je pravda, že v tomto případě slovo předpověď je možná trošku odvážné. Spíše se jedná o odhad toho, jak by to mohlo v zimě vypadat.

Teplejší zima

Letošní odhad předpokládá, že USA zaznamená velmi teplou zimu, která bude spojena s mnoha extrémy. V Kalifornii je velké riziko povodní a na Floridě se očekává větší výskyt silnějších bouří, které mohou být doprovázeny i tornády. Šance na rozsáhlejší povodně jsou i na jihovýchodě USA.

Severní části USA často zažívají vpády arktického vzduchu z Kanady. Těch by letos mělo být podstatně méně, než tomu bylo například v minulém roce, ale jezerní efekt u států Minnesota, Michigan či Ohio by měl i letos fungovat. Při vpádu arktické hmoty se vlivem jezer, které mají poměrně velkou plochu, zvyšuje vlhkost a to pak spolu s nízkou teplotou přináší silné sněžení.

Celkově se však očekává, že zima by měla být v USA teplá. Meteorologové se odkazují zejména na silné El Niňo, které je nejsilnější za 50 až 60 let a předpokládají, že bude mít vliv i na počasí v severní Americe.

odhad zimy 2015/2016

Obr.1: Odhad zimy 2015/2016 v USA (www.accuweather)

Propojenost s Evropou

Při čtení tohoto článku vás může napadnout myšlenka, proč bychom se měli zajímat o počasí na tak vzdáleném kontinentu. Vzhledem k tomu, že klimatický systém na severní polokouli je propojený, tak by zde určité spojení být mohlo. Ale poněkud odlišené, než se na první pohled zdá. Při velmi studených zimách v USA má Evropa často zimy teplé.  Vše souvisí s vpády studeného vzduchu ze severu do jižních šířek. Jen velmi vzácně probíhají tyto vpády současně nad Evropou a nad Amerikou. Pokud tedy meteorologové předpokládají teplejší zimu v USA, tak se nabízí možnost, že v Evropě bude zima chladnější. Před třemi lety se začal vydávat sezónní odhad počasí i pro Evropu, takže v brzké době bychom se měli dočkat odpovědí na to, jak by mohla vypadat letošní zima. O úspěchu či neúspěchu těchto experimentálních odhadů si můžete udělat sami obrázek na konci zimy.


Zdroj: http://www.accuweather.com/en/weather-news/us-winter-forecast-2015-2016-mild-northeast-california-rain/52732989

Autor: TD


frame-scrollup