Jaká by mohla být zima 2018/2019

Jaká by mohla být zima 2018/2019
18.10.2018
Obecně můžeme očekávat velmi podobný charakter zimy, které panují v posledních letech ve střední Evropě.

Meteorologové z Accuweather přinesli opět další prognózu na nadcházející roční období, což bude zima. Letošní rok to těmto meteorologům poměrně dobře vychází, takže bude zajímavé sledovat, jak si povedou v zimě 2018/2019.

Když se podíváme na mapu Evropy, tak uvidíme, že chladné počasí by mělo vládnout prakticky v celé východní Evropě.  Právě zde by se nejčastěji měly vylévat vpády studeného vzduchu ze severu. Naopak v celé jižní Evropě by letošní zima měla být teplotně nadprůměrná. Střední Evropa bude pravděpodobně často vystavována častými změnami teplot.  Obecně by však zima ve střední Evropě měla být spíše cvlhká, což je dobrá zpráva.  V nově vydaném odhadu se přímo píše, že hlavní riziko vpádů studeného vzduchu od severovýchodu je až v lednu a v únoru, kdy by se k tomu mohlo přidávat i silné sněžení.

V listopadu a v prosinci by mělo být větrno a v severozápadní Evropě se budou často objevovat vichřice.  Vlhko by mělo být prakticky v celé západní Evropě.

Obecně tedy můžeme očekávat velmi podobný charakter zimy, které panují v posledních letech ve střední Evropě. Je velmi pravděpodobné, že opět bude chladnější na Moravě v Čechách, které budou daleko častěji ovlivňovat teplé fronty od západu.

Jen připomeňme, že loňská zima přišla paradoxně až v únoru a v březnu, a pak přišlo v podstatě rovnou léto. Daleko více dnů se sněhovou pokrývkou bylo na severovýchodě našeho území.  Závěr zimy byl i hodně větrný, ale ne západních směrů, ale ze severovýchodu.

Obr. Odhad zimy 2018/2019

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup