Jaká by mohla být letošní zima?

Jaká by mohla být letošní zima?
26.10.2017
Meteorologové z webového portálu Accuweather vydali další sezónní výhled a tentokrát na zimní období.

Meteorologové z webového portálu Accuweather vydali další sezónní výhled a tentokrát na zimní období. Poslední dva tyto vydané výhledy pro střední Evropu vyšly poměrně dobře. Neobvyklý počet silných bouří v létě a velmi vlhký podzim, ještě v těchto dnech má tráva barvu, jak v červnu či v červenci. Tyto výhledy meteorologům vyšly, vyjde i zima?

Než se podíváme na konkrétní sezónní odhad od této společnosti, pojďme si připomenout základní fakta, která jsou známa před letošní zimou.

  1. Mořského ledu v Arktidě je letos více než v roce 2016 i 2015, avšak stále výrazně méně než činí dlouhodobý průměr.
  2. Sluneční aktivita by měla spíše podprůměrná
  3. Sezóna hurikánů je letos výrazně nadprůměrná a zařadí se pravděpodobně mezi pátou nejvýznamnější

Podle odborníků by letošní prosinec měl být teplý a i začátek ledna by měl být o něco teplejší. Ale výrazná změna by mohla nastat právě v lednu, kdy by se mohutná tlaková výše měla přesunout nad východní část Atlantiku. Do střední Evropy by pak měly začít pronikat vpády ledového vzduchu ze severu.

Podle meteorologů by letos měly mít dostatek sněhu všechny lyžařské střediska a v únoru by mohla přijít velká sněhová nadílka i do nížin. Lyžovat by se mohlo dlouho do jarních měsíců.

Tento sezónní odhad však nepočítá s bodem číslo tři. Sezóna hurikánů v Atlantiku je možná pro zimu v Evropě důležitější, než se na první pohled zdá. Nejsilnější hurikánová sezóna byla v roce 2005 a v České republice jsme měli památnou „Ladovskou zimu“.  Podobně aktivní hurikánová sezóna byla i v roce 1932 a následná zima byla opravdu silná. Naopak při velmi teplých zimách byla hurikánová sezóna velmi slabá.

Bohužel na tuto problematiku zatím nebyla vypracována žádná studie, která by tuto statistiku zpracovala. Každopádně to vypadá, že letošní zima by neměla být v plné své délce nadprůměrně teplá a naopak by se mohly objevit i dny, možná týdny, kdy silničáři nebudou stíhat odklízet sníh a lyžaři by se o lyžařskou sezónu také bát nemuseli.

Autor: TD

Předpověď počasí na zimu 2017-2018 podle meteorologů z Accuweather

Obr. 1 Jak by mohla vypadat letošní zima z pohledu meteorologů z Accuweather

Zdroj: accuweather.com

frame-scrollup