Jaká by mohla být letošní zima?

Jaká by mohla být letošní zima?
02.11.2016
Mezi seriózní autory sezónních odhadů patří například meteorologové z Accuweather.

Začínající listopad je předzvěstí toho, že letošní zima už je za dveřmi a začíná se o ní hodně mluvit. Na internetu se již v průběhu října objevily první zprávy o tom, jaká by mohla být letošní zima. Některé informace byly úsměvné, některé odborné, ale žádný odhad letošní zimy nemůžeme pokládat za předpověď. Na druhou stranu je to téma, které jde s dobou a třeba se jednou dočkáme roku, kdy sezónní odhad zimy bude velmi přesný. Mezi seriózní autory sezónních odhadů patří například meteorologové z Accuweather. Již minulý rok jsme vás s těmito informacemi seznámili a můžeme říci, že odhad vyšel jen v určité části zimy.

Letos meteorologové očekávají, že do střední Evropy budou pronikat vpády studeného vzduchu od severovýchodu a přechodně se mohou vytvářet zimní epizody se sněhovou pokrývkou i v nižších polohách. Zima by měla vrcholit až v její druhé půlce. Tito meteorologové očekávají, že bude v první polovině zimy převládat spíše oceánské proudění, které bude zpočátku teplé.

Výhled předpovědi klimatologů na zimu v Evropě

Obr. 1. Jaká by mohla být zima z pohledu Accuweather

Zdroj: accuwaether.com

Vzhledem k tomu, že tato zpráva vyšla již v říjnu, tak se zdá již v tuto chvíli nepřesná. Aktuálně totiž dominuje záporná Severoatlantická oscilace, která v podstatě vypíná aktivitu z oceánu. Jak dlouho však oscilace vydrží v záporu nelze určit.

Klimatologové ze Slovenska však čekají, že zima letos bude hodně podobná té minulé nebo dokonce ještě teplejší.

Výhled počasí zpracovává i klimatický model CFS. Ten už od léta předpokládal, že zima bude průměrná nebo dokonce podprůměrná. Jen v říjnu na pár dnů mode otočil a dával nadprůměrné měsíční odchylky. Aktuální výpočty jsou pro fanoušky zimy opravdu příznivé. Tento model totiž očekává, že listopad, prosinec, leden i únor bude teplotně podprůměrný nebo průměrný a srážek bude nadprůměrně. To by znamenalo samozřejmě hodně sněhu. Znovu však musíme říci, že je to jen model a situace se bude určitě měnit.

Výhled rozdílů teplot oproti normálu v prosinci

Obr. 2 Klimatický výstup na prosinec 2016 s průměrnou odchylkou teploty dle modelu CFS

Zdroj: meteociel.fr

Výhled na množství srážek spadlých v prosinci v celé Evropě

Obr. 3 Klimatický výstup na prosinec 2016 s průměrnou odchylkou srážek dle modelu CFS

Zdroj: meteocile.fr

 

Jedno je však jisté. Díky záporné oscilaci nás již od soboty čeká velké synoptické divadlo, které může přinést extrémní počasí do střední Evropy. Více si povíme v zítřejším článku.

 

Autor: TD

frame-scrollup