Jak se Česko vypořádává se sněhem?

Jak se Česko vypořádává se sněhem?
06.10.2016
První sníh letošní zimy napadl v Krkonoších v noci na středu, avšak jednalo se pouze o malou nadílku. V noci na čtvrtek již byla sněhová nadílka bohatší a zasáhla naše nejvyšší pohoří.

V nejvyšších partií Krkonoš napadlo v noci na dnešek až 25 cm sněhu. Sníh působí hlavně komplikace řidičům, kdy například silnice do Horní Malé Úpy byla sjízdná jen se zimními pneumatikami. Zbytek komunikací v Krkonoších jsou prozatím průjezdné.

Velký přísun sněhu již na začátku října nemile překvapil silničáře. Sníh, který byl zpravidla mokrý a těžký, padal již v nadmořské výšce 600 metrů. Avšak nový sníh poměrně brzy taje, jelikož se na většině území dostávají teploty vzduchu nad bod mrazu. Oblíbená Luční bouda hlásila ráno okolo -1 °C a sníh zde utvořil vrstvu vysokou asi 20 cm. Kromě sněhu se musíme vypořádat místy i se silnou mlhou a studeným větrem.

Nově otevřená chata na Lysé hoře v Beskydech, v mlze a sněhu
Obr.: Lysá hora - včerejší sníh
Zdroj: Blesk

A jak chladné počasí u nás v Česku řádí? Stojí například lanovka na Sněžku, ale i na Ještěd z důvodu silného větru. Sněhu se dočkali i na Moravě, kde např. byli povoláni Moravskoslezští silničáři v této sezóně poprvé. Sněžilo pak hlavně ve vyšších oblastech Jeseníků. Avšak celá situace byla dobře zvládnutelná, jelikož v nižších polohách sníh rychle tál. Vrcholy zaznamenaly asi 15 cm sněhu. Beskydy si užili mnohem více. Na Lysé hoře bylo změřeno 38 cm nového sněhu.

Výška sněhové pokrývky v říjnu 2016 na našich horách, nejvíce sněhu leží v Jeseníkách
Obr.: Výška nového sněhu v 8:00
Zdroj: CHMI

Dnes sněží v polohách spíše nad 1100 m n. m., kde se střídá sníh se srážkami smíšenými. Večer nám však může zasněžit už od 800 m. Na horách bude chumelit i zítra a v soboru. 

Autor: SG

frame-scrollup