Irma zničila ostrov Barbuda

Irma zničila ostrov Barbuda
06.09.2017
Irma se již teď zapsala do historických tabulek hurikánů v Atlantickém oceánu.

Stále pro vás neustále sledujeme aktuální vývoj v Karibiku, kde řádí hurikán Irma. Irma zasáhla první ostrov Barbuda a dopadlo to velmi špatně. V tuto chvíli nemáme žádné informace co se tam stalo, ale podle odborníků tam musela proběhnout totální destrukce. V tabulce můžeme vidět meteorologické informace, kde vidíme, že v jednu hodinu dosahoval vítr 108kt s nárazy až 155kt, což znamená 54 m/s s nárazy až 77,5 m/s, tedy 195 km/h s nárazy až 280 km/h !!! Během šesti minut se však vítr zcela uklidnil a to znamená, že nad ostrov přišlo oko hurikánů. Data dalšího nástupu větru už bohužel nemáme k dispozici, ale vítr mohlo být ještě silnější než před středem hurikánů.

Přílety a odlety letadel na letištní tabuli

Obr. 1 Meteorologické informace ze stanice Barbuda

Zdroj:cnn.com

Irma se již teď zapsala do historických tabulek hurikánů v Atlantickém oceánu. Zařadila se na druhé místo k Wilmě, Gilbertu a k Allenovi. Některé meteorologové však tvrdí, že vítr v nárazech dosahuje i přes 320 km/h, což by znamenalo, že se jedná o nejsilnější hurikán v historii.

Sedm nejničivějších hurikánů v historii

Obr. 2 Tabulka nejsilnějších hurikánů v Atlantickém oceánu

Zdroj: NOAA

Bohužel další ostrov na řadě je Svatý Martin, kde se nachází spoustu Čechů. Podle naších informací ještě včera neprobíhala žádná evakuace a v tuto chvíli je již pozdě s turisty manipulovat. Místní obyvatele však ochotně poskytují své domy a nechávají u sebe turisty, kteří mají bungalovy přímo na pláži.

Na satelitním snímků můžeme vidět, že oko hurikánu je opravdu gigantické. Samotný hurikán postupuje zhruba 25 km/h rychlostí, takže vítr zesiluje relativně pozvolna. Kromě silného větru se v hurikánu vyskytuje velmi intenzivní déšť, takže hrozí i záplavy mimo pláže.

Hurikán mířící přes karibské ostrovy způsobí obrovské škody

Obr. 3 Irma v Karibiku

Zdroj: NOAA

Podle předpovědi by Irma měla zasáhnout i USA, kde už byl vydán stav ohrožení a tím pádem se z vlády uvolňují peníze na evakuaci.

Situaci dále sledujeme.

Aktualizace:

Na internetu se objevují první snímky z ostrova St. Martin., obrázky nejsou vůbec pěkné. V tuto chvíli Irma pokračuje na ostrov St. Tomáš a Tortola.

Hurikán a záplavy na karibských ostrovech

Zdroj: CNN.com

Autor: TD

 

frame-scrollup