I v průběhu září se bude oteplovat

I v průběhu září se bude oteplovat
06.09.2018
Po studené frontě se jen krátce ochladí, ale v dalších dnech se bude velmi rychle oteplovat od jihozápadu.

Po vlhkém úvodu září to vypadá, že nás v dalším týdnu bude opět čekat suché a teplé období. Výjimkou bude studená fronta, která zítra začne přecházet přes naše území od severozápadu. Pravděpodobně ještě v sobotu bude ovlivňovat počasí na Moravě.

Po studené frontě se jen krátce ochladí, ale v dalších dnech se bude velmi rychle oteplovat od jihozápadu. Nad jižní Evropu se začne nasouvat tlaková výše a zároveň frontální systémy budou pokračovat přes severní Evropu. Střední Evropa by měla být spíše pod vlivem tlakové výše z jihu.

Meteorologické modely naznačují, že by se příští týden nad námi měla udržovat velmi teplá vzduchová hmota. Na některých místech by se dokonce mohly teploty opět vystoupit k tropickým hodnotám. Měsíc září tak navazuje na velmi teplý srpen, v tuto chvíli máme teplotní odchylku kolem 2 °C, ale v dalších dnech se tato odchylka bude zvětšovat.

Vypadá to tedy, že letos budeme mít nejdelší léto v historii pozorování. Velmi teplo je už dubna a pokud se k tomu přidá i září, tak můžeme říci, že půl roku jsme tu měli léto. Jaro a podzim budou jen krátké epizody. Podle vědců se na toto počasí musíme připravit a bude stále častější. Zhruba od října začne nad střední Evropou spíše inverzní ráz počasí, takže i přes teplé proudění, se v nížinách může vytvářet nízká oblačnost, která bude zamezovat prohřívání aktivního povrchu.  Uvidíme, kdy se letos začnou inverzní situace prosazovat a zda k tomu budou mít prostor, protože pro tvorbu inverze je důležité slabé proudění. Při silném proudění se inverze často rozrušuje a teplotní zvrstvení je standartní.

Obr. V příštím týdnu se opět bude výrazně oteplovat

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup