Hurikán ve Středozemí? Na Řecko útočí medikán Zorbas

Hurikán ve Středozemí? Na Řecko útočí medikán Zorbas
27.09.2018
Středomořská obdoba hurikánu – medikán by měl v příštích hodinách ohrožovat Řecko. Do oblasti přinese vydatné srážky, které mohou vést k sesuvům půdy, silnému vlnobití i vzniku povodní.

Ve Středozemním moři se vytváří poměrně silný medikán, který by měl zasáhnout především jih až jihozápad pevninského Řecka s přiléhajícími ostrovy Kréta či Rhodos a také část pobřeží Turecka. Medikán je obdoba hurikánu, který se stejně jako jeho silnější kolega vytváří z hlubokých tlakových níží. Podobný je nejen mechanismus vzniku, ale i tvar či pohyb těchto dvou úkazů. Rozdílná je především zeměpisná šířka, kde se tyto bouře tvoří. Medikán je pak české pojmenování pro cyklóny vznikající přímo ve Středomoří. A přesně tento fenomén se bude během pátku rodit v Jónském moři, konkrétně v jeho nejteplejší části. Již nyní jsou na radarových snímcích pozorovatelné oblačné větry ve velmi rané fázi vývoje níže. Ke vzniku medikánu razantně dopomáhá studený vítr ze severu, který výrazně ochladil počasí i v České republice, v kombinaci s nadprůměrně teplými vodami v okolí Balkánského poloostrova. Aktuálně je zde moře teplejší o 2 až 3 °C oproti běžnému stavu.

Meteorologové tuto vznikající tlakovou depresi pojmenovali Zorbas. Dle předpovědi by měl medikán vznikat severně od Libye a postupně bude mířit k severu až severozápadu. Během své cesty bude neustále sílit a postupně začne vznikat typická struktura, tvar a rotující pohyb hurikánu s mocnou oblačností.

synoptická situace nad středozemním mořem

Obr.: Potencionální místo vzniku medikánu
Zdroj: mirror.co.uk

Podobně jako oceánské hurikány, i menší medikán přináší na pevninu lijáky, silný vítr a pobřeží je ohrožováno vysokými vlnami. Zatím se vyslovené predikce nemohou shodnout na přesném průběhu Zorba. Většinou se odhadují větry o rychlosti v nárazech až 130 km/h a srážkové úhrny překračující 200 mm. Lokálně by dle geografických podmínek daného místa mohlo spadnout srážek i jednou tolik. V oblasti navíc stále setrvává mnoho turistů, což zvyšuje potencionální počet ohrožených lidí.

oblast hurikánu

Obr.: Odhadované rychlosti větru Zorba 29. září
Zdroj: meteociel

Medikán navštívil Řecko i v minulém roce, kdy se přírodní katastrofa neobešla bez obětí na životech. Letos by síla středozemního hurikánu mohla být ještě větší. Pro obyvatele Česka však medikán nepřináší žádné nebezpečí.

frame-scrollup