Hurikán Alex

Hurikán Alex
16.01.2016
První tropická bouře od roku 1938, která se v atlantiku vytvořila mimo obvyklou sezónu.

V centru Evropy si s hurikány nemusíme dělat příliš velké starosti. Vnímáme je často jen díky televizním zprávám nebo když se objeví úchvatné snímky na internetu.  Každý rok přitom vznikne v průměru asi 80 tropických bouří. V loňském roce byly hurikány poměrně populární a vypadá to, že i letos chtějí nadále zůstat středem pozornosti. První hurikán se vyskytl už nyní - v období ledna, což je pro tuto část světa velmi neobvyklé.

 

 

Hurikán Alex vznikl 13. ledna, čímž se řadí mezi velice vzácné výjimky mezi hurikány, které brázdí vody Atlantského oceánu. Jde o teprve druhý zaznamenaný hurikán, který se utvořil v tomto, pro atlantské hurikány netypickém, měsíci. Z celosvětového měřítka jde teprve o čtvrtý takový hurikán. A aby toho nebylo málo, jedná se o první tropickou bouři od roku 1938, která se v Atlantiku vytvořila mimo obvyklou sezónu. Po 78 letech se tedy objevil hurikán výjimečný touto neobvyklou kuriozitou, že se vytvořil více než 4 měsíce před začátkem sezóny.  

 

Tropická cyklóna z pohledu satelitu

 

Hurikány v lednu nejsou v měřítku planety Země ničím zase tak výjimečným – v severozápadním pacifiku se např. hurikány tvoří celoročně. Největší aktivita je přitom vždy v období pozdního léta. Pokud jde ale o hurikány Atlantského oceánu, jedná se o opravdovou raritu. Jak už bylo zmíněno, sezóna zde začíná v červnu a končí na konci listopadu. Nejvíce hurikánů se přitom vytváří v měsíci září a v období mezi zimou a jarem bychom od nich tedy očekávali odpočinek. To by ale nebyla planeta Země, aby nás zase jednou něčím nepřekvapila. Toto překvapení v Atlantském oceánu vědci připisují za vinu jevu známém jako El Niňo.

 

Přicházející hurikán do Key West

 

V pátek dorazil hurikán k Azorským ostrovům, kde byli obyvatelé varování před nebezpečným větrem, který mohl vyvolat velké vlny a také před srážkami, které zase mohly způsobit povodně a sesuvy půdy. Nyní hurikán opět zeslábl do podoby tropické bouřea předpokládá se, že bude dále slábnout.

 

Autor: PH

frame-scrollup