Hrátky s časem

Hrátky s časem
13.09.2018
Může tak nastat situace, kdy Česká republika bude mít zimní čas a Polsko či Rakousko letní.

Když už se nám to klima mění, proč si nepohrát také s časy. Tak by se dala nazvat akce Evropské komise, která před nedávnem spustila zajímavou anketu. Otázka zněla. Chcete zrušit střídání času? A jaký zachovat?  Hlasování se zúčastnilo téměř pět milionů lidí a většina z nich byla pro zachování letního času. Na jedné straně se toto číslo zdá býti velké, ale když vezmeme, kolik je občanů v EU, tak se jedná v podstatě jen o malé procento obyvatel. I přesto se však Evropská komise těchto výsledků chytla a nařídila, že v roce 2019 se bude čas přesouvat naposledy. Aby toho nebylo málo, tak každá země si může rozhodnout, zda chce zachovat zimní čas nebo letní. Může tak nastat situace, kdy Česká republika bude mít zimní čas a Polsko či Rakousko letní. O tom, jaké zmatky nastanou v globálních firmách či v dopravě snad ani není třeba mluvit.

A teď zamyšlení. Který čas si tedy vlastně ponechat. S největší pravděpodobností o tom lidé nebudou rozhodovat, i když se to vlastně lidí bude týkat nejvíce. Pokud by však bylo vyhlášeno referendum, tak pro který čas by jste hlasovali?

Letní čas SELČ

Ve vrcholném létě by bylo světlo po čtvrté hodině ranní a večer by se stmívalo mezi 21. až 22. hodinou. Na jaře a na podzim by Slunce vycházelo kolem šesté až sedmé hodiny a zapadalo by mezi 18. až 19. hodinou. V zimě by Slunce vycházelo mezi osmou až devátou hodinou ranní a zapadalo by mezi 17. až 18. hodinou.

+ Odpoledne by bylo více času na sportování, aktivity v přírodě či na grilování

- V zimě bychom ráno chodili i jezdili do práce za tmy.

- Školy by první hodinu ve škole začínaly za tmy.

"Zimní čas" SEČ

V zimě by Slunce vycházelo mezi 7. až 8. hodinou ranní a zapadalo by mezi 16. až 17. hodinou odpolední. Na jaře a na podzim by Slunce ráno vycházelo mezi 5. až 6. Hodinou a večer by se zapadalo mezi 17. až 18. hodinou. Ve vrcholném létu by Slunce vycházelo mezi 3. až 4. hodinou a zapadalo by mezi 20. až 21. hodinou.

+ Ráno by někteří lidé jezdili v přechodném období do práce za světla.

- Odpoledne a večer by byla dříve tma, lidé by měli méně času na odpolední a podvečerní aktivity

- V létě by bylo světlo už ve tři hodiny ráno

Je velmi pravděpodobné, že o této revoluční změně ještě hodně uslyšíme a nejen v České republice. Je možné, že nakonec bude vše jinak a ke změně nakonec nedojde.

Autor: TD

frame-scrollup