Houby rostou

Houby rostou
20.09.2018
Podle houbařů roste nejvíce hub ve Středočeském kraji a na Vysočině.

Počasí, které v posledních týdnech panuje v České republice, je ideální pro růst hub. Suché léto eliminovalo dlouho výskyt letních hub, ale ty svou možnost využily v průběhu září. Vydatné bouřky na začátku a v polovině září přinesly do lesů vlahu a velmi teplé počasí zajistilo velký výpar. I přesto, že na některých místech jsou lesy zdevastované kůrovcem, tak tam, kde je les méně poškozen můžete v těchto dnech poměrně snadno najít houby.

V lesích můžeme velmi často najít hřiby, bedle či růžovky a další.

Podle houbařů roste nejvíce hub ve Středočeském kraji a na Vysočině. Tam je jejích výskyt opravdu nadprůměrný. V dalších oblastech České republiky jsou hlášeny průměrné úlovky a záleží speciálně na vybraných lokalitách. Nejslabší situace je podle všeho v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde je sběr podprůměrný. I tady však najdeme atraktivní místa a podle posledních informací se houbám začíná dařit zejména v oblasti Rýmařova.

Obr. Mapa intenzity růstu hub v České republice k 20. 9. 2018

Zdroj: houby.naturatlas.cz

Počasí přinese o víkendu razantní změnu a dočkáme se výrazného ochlazení. Je tedy pravděpodobné, že se poněkud změní složení hub v lesích. Zatímco v těchto dnech panuje vyložené letní počasí, tak od víkendu začne pravý podzim. Chladnomilnější houby tak budou moci vesele růst.

Aby se však dočkali i rekreační houbaři, kteří neznají speciální místa, tak musí více pršet. Nějaké srážky spadnou na zítřejší studené frontě a déšť by mohl zalít naše území i z neděle na pondělí, kdy přes naše území bude přecházet výrazný frontální systém.

frame-scrollup