Houby opět rostou

Houby opět rostou
15.10.2016
V lese například můžeme najít bedlu, hřib borový, hnědý či dubový, klouzka, křemenáč, lišku nebo václavku.

Teplé počasí, které se vrátilo do střední Evropy po téměř dvou týdnech, potěší zejména houbaře. Měsíc září byl sice velmi teplý, ale také suchý, takže lesy postupně začaly vysychat a houby rostly jen výjimečně. Vždyť ještě na začátku října byla na některých místech vydána výstraha na riziko požárů.  Chladné a vlhké období však situaci stabilizovalo.

Za týden od 3. 10. do 9. 10. 2016 spadlo na území České republiky průměrně 28 mm srážek. V Čechách to bylo 28 mm a na Moravě 29 mm. což odpovídá 358 procentům normálu pro toto období. Jednoduše řečeno napršelo 3,5 krát víc, než činní průměr ve vymezeném týdnu.

I přes více srážek v posledním období je na některých půdní sucho poměrně velké

Říjen 2016, nejhorší sucho je v oblasti jižní Moravy, ale ani zbytek území na tom není dobře

Obr. 1 Mapa půdního sucha na území České republiky z 10. 11. 2016

Zdroj: chmi.cz

Pravděpodobně i tento týden byl srážkově nadprůměrný, ale nikoliv tak výrazně.  V polovině října už neroste tolik hub, jako například na konci srpna nebo v září, ale i tak můžeme v lese najít zajímavé kousky.

V lese například můžeme najít bedlu, hřib borový, hnědý či dubový, klouzka, křemenáč, lišku nebo václavku.

Houbová sezóna je v plném proudu

Obr. 1 Tradiční suchohřib hnědý můžete v tomto období v lese často nacházet

Zdroj: ohoubach.cz

V České republice aktuálně rostou houby nejvíce ve Středočeském kraji a na Vysočině. Naopak nejméně hub najdete v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. 

Když jsou vhodné podmínky, tak hřiby rostou dlouho do pozdního podzimu. Podhoubí nemá rádo mrazy, takže do prvních mrazů se houbám daří dobře. Je potřeba si uvědomit, že v lese se mrazivé počasí objevuje o něco později než na volném prostranství. Les daleko více akumuluje teplo, takže ranní mrazíky to mají o něco těžší. Hustý lesní porost je zpočátku rezistentní i proti radiačnímu ochlazování při jasných nocích. Listy na stromech totiž zabraňují vyzařování tepla do atmosféry.

Autor: TD

frame-scrollup