Hory hromadí sníh

Hory hromadí sníh
09.01.2019
Zaznamenáme letos rekordy ve sněhové pokrývce?

Letošní zima, jakoby vycítila, že příroda potřebuje nutně pomoci a tak již náš od prosince zásobuje poměrně hodně srážkami. Ve většině případů se jedná o sněžení, takže sníh poměrně rychle přibývá. Tato věta však neplatí pro obyvatelé středních Čech a Polabí a také pro obyvatelé kolem Plzně a také jižní Moravy. Tam všude je bohužel zatím stále velmi teplo, sníh je často střídán deštěm, takže zde nemůžeme mluvit o tom, že zde sníh přibýval. Když už něco napadne, tak to většinou roztaje. Zbytek České republiky má však sněhovou pokrývku.

Obr. Mapa se sněhovou pokrývkou na území České republiky k 9. 1. 2019

Zdroj: chmi.cz

Většinou se pohybuje kolem 10 cm a nadmořskou výškou tato pokrývka velmi roste. A tak například v Peci pod Sněžkou je 82 cm sněhu, protože tam včera napadlo 27 cm nového sněhu. Ně hřebenech Krkonoše se sněhová pokrývka pohybuje kolem 200 cm.

Ještě lepší je situace na Moravě, kde leží sníh téměř na celém území. V jihovýchodní polovině Moravy dokonce můžeme najít místa, kde leží kolem 30 až 40 cm v nižších polohách. Vsetín, který leží v nadmořské výšce 350 m n. m. byl včera zasypán a v současnosti tam leží až 35 cm sněhu. Pokud v této oblasti vystoupáme zhruba k 600 m n. m., tak na nás bude čekat sněhová peřina, která má 60 až 80 cm. Takto vysokou pokrývku bychom v historii hledali poměrně dlouho. A s každým výškovým metrem sníh roste. Například Benešky v Beskydech, které leží v nadmořské výšce 850 m n. m. mají po včerejšku 101 cm. Podle starostů některých obcí v Beskydech už začíná být situace vážná, protože není kam odstraňovat sníh. Bariéry kolem cest mají i přes metr a půl.

Na Lysé hoře v Beskydech se celkové sněhová pokrývka pomalu ale jistě blíží k dvěma metrům. Ačkoliv do nížin o víkendu přijde obleva, tak horské polohy budou dostávat další a další sníh a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v budoucnu měnit. Zaznamenáme letos rekordy ve sněhové pokrývce?

 

Autor: TD

frame-scrollup