Horké léto může začít

Horké léto může začít
21.07.2018
Zároveň to vypadá, že je před námi i vrchol bouřkové sezóny.

Ačkoliv o létu mluvíme letos prakticky už od dubna, tak to pravé léto máme teprve před sebou.  Díky severnímu proudění a výškovým tlakovým nížím nad střední Evropou neustále převládalo spíše nestabilní počasí. Některá místa toho využila a získala zásoby srážek na několik týdnů dopředu. Vždyť v Beskydech před pár dny spadlo kolem 250 mm. Střední Morava, která leží jen několik desítek km od Beskyd, tyto úhrny nemá za celý letošní rok!

Vše nasvědčuje tomu, že počínaje dnešním dnem začíná ve střední Evropě pravé horké léto.  Kdo marně čekal na tropické počasí, tak se dočkal. V Evropě se horký vzduch akumuloval celý červenec, Skandinávie zažívá nejteplejší léto v historii, podobně je na tom Velká Británie. Teplo nás v následujících dnech doslova sevře. Tropické teploty už mohou přijít prakticky odkudkoliv. Je jedno, jaké proudění nás čeká. Bude buď velmi teplo nebo horko. Některé modely čekají, že se na přelomu července a srpna prosadí jižní proudění a to by znamenalo extrémně vysoké teploty. Pravděpodobně jsou před námi i tropické noci.

Obr.1  Neustále se zvedající průměry teplot v následujících dvou týdnech, čeká nás nadprůměrně teplé počasí

Zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Teploty budou postupně atakovat i 35 °C

Zdroj: wetterzentrale.de

Zpočátku může být o něco chladněji na severovýchodě, kde se přeci jen bude delší dobu udržovat o něco chladnější vzduchová hmota, navíc tam bude poměrně velký výpar ze spadlých srážek, takže tam na druhou stranu budou vysoké rosné body, které budou umocňovat pocit dusna.

Zároveň to vypadá, že je před námi i vrchol bouřkové sezóny. Bouřky budou spíše lokálního charakteru, ale díky velmi vysokým teplotám mohou být jejich projevy poměrně silné. Předpovědi bouřek budou však velmi komplikované, mohou se vytvářet i noční bouřky, které pak budou zcela měnit počasí v následujícím dni.

Auto: TD

frame-scrollup