Hodnocení letošní zimy

Hodnocení letošní zimy
03.04.2019
Zima velmi rychle skončila. Celý únor a březen nepřinesl žádný vpád studeného vzduchu.

Zima 2018/2019 je definitivně minulostí a pokud nastane ještě nějaká studená situace, už se bude jednat o vrtoch jara.

Hodnotit letošní zimu není nic jednoduchého, protože letošní zima byla velmi mikroklimatická. Obecně však můžeme říci, že na horách se jednalo o velmi povedenou zimu, která měla parametry těch nejlepších zim v historii. Srážek na horách bylo letos opravdu hodně a zejména díky prosinci a lednu. Právě leden si tak trošku předplatil i další měsíce. Lyžařská sezóna byla na horách dokonalá a jediným limitem byl silný vítr, který se na horách často vyskytoval. Kritéria kvalitní zimy byly splněny do nadmořské výšky zhruba 500 až 600 m n. m.

Nižší polohy na tom byly opačně. Díky návětrnému efektu se srážky vyskytovaly na horách a pro nížiny toho moc nezbylo. Zima byla daleko lepší na Moravě, kde se vyskytovalo více sněhových srážek a v některých lokalitách bylo i v nižších polohách zaznamenáno 50 dnů se sněhovou pokrývkou.

Čechy měly jednu výraznou sněhovou situaci po které však přišla obleva a sníh rychle mizel. Letošní zima vyhovovala kůrovcům, klíšťatům a dalším parazitům. Bohužel na silný mráz jsme čekali marně. Minimální teploty většinou neklesly ani k -20 °C. I počet ledových dnů byl nízký. V průměru se v nížinách vyskytlo 10 až 20 ledových dnů.

Zejména v Čechách se objevovala často ledovka, na Moravě i náledí nebo zmrazky. Sněhová kalamita byla evidována jen ojediněle například v okrese Kladno, Vsetín nebo Jablonec nad Nisou.

Zima velmi rychle skončila. Celý únor a březen nepřinesl žádný vpád studeného vzduchu. Na druhou stranu se objevovaly noční mrazy, které zpomalily jarní vegetaci. Díky absenci vpádů ledového vzduchu od severu je velmi pravděpodobné, že se v průběhu dubna dočkáme ještě jednoho zimního ataku. Jak již jsme však uvedli na začátku článku, to už s letošní zimou nebude mít nic společného a bude se to počítat spíše mezi rozmary jara.

Autor: TD


 

frame-scrollup