Halový sloup - Optické jevy v atmosféře

Halový sloup - Optické jevy v atmosféře
24.10.2015
Halový sloup patří mezi tzv. halové jevy, což je skupina optických jevů, které vznikají odrazem či lomem světla od ledových krystalků

Seriál: Optické jevy v atmosféře
Díl 11. Halový sloup



Vítám vás u jedenáctého dílu tohoto seriálu o atmosférických optických jevech. Dnes se dozvíte více informací o jevu, který se bezpochyby řadí mezi ty nejkrásnější optické jevy vůbec. Bohužel je však poměrně vzácný, ale nevěště hlavu. Nejvhodnější čas k pozorování tohoto jevu na obloze totiž právě začíná.

Halový sloup patří mezi tzv. halové jevy, což je skupina optických jevů, které vznikají odrazem či lomem světla od ledových krystalků. Abychom tedy mohli tento jev pozorovat, musí být splněny dvě podmínky. Na obloze musí být silný zdroj světla (Slunce/Měsíc) a v atmosféře musí být přítomen zvláštní typ ledových krystalků. A kromě toho také musíme mít štěstí.

1
Zdroj: Yeahsoo at the English language Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

Halový sloup vzniká při odrazu slunečních paprsků od ledových krystalků v atmosféře. Projevuje se jako zářivý sloup světla nad nebo i pod zdrojem světla. Krystalky mohou být v atmosféře orientovány zcela náhodně - v tom případě je celkem jedno, na který krystal a na kterou stěnu paprsek dopadne - koncentrace krystalků v atmosféře je většinou taková, že dojde k odrazu světla i k nám.

vznik halového sloupu
Obrázek ukazuje zjednodušeně proces v ledovém krystalku vedoucí ke vzniku halového sloupu

Ve skutečnosti světlo dopadá na mnoho krystalků a je odraženo do mnoha směrů - ze všech takových směrů je pak tento jev pozorovatelný. Nejlépe (a také nejčastěji) lze halový sloup pozorovat tehdy, je-li Slunce nebo Měsíc nízko nad obzorem. Halový sloup však může vznikat i odrazem od krystalků tvaru šestibokých destiček - tyto krystaly mají tendenci padat "na placáka" a často tedy vedou ke vzniku halového sloupu.

halový sloup 2
Obrázek ukazuje další možnost odrazu světla od ledového krystalku, který též vede ke vzniku halového sloupu

Často pak záleží jen na výšce slunečního kotouče nad obzorem. Pravidlo, že úhel dopadu se rovná úhlu odrazu, se pak v podstatě postará o tuto působivou show.

halový sloup 3

Fotografie zachycuje halový sloup nad vodní hladinou při západu slunce
Zdroj: By Brocken Inaglory (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons


Máte nějaké vlastní snímky halového sloupu? Pošlete nám je na naši facebook stránku a my je vložíme do speciálního alba!

V příštím díle se zaměříme na další optické jevy, které vznikají odrazem či lomem světla od ledových krystalků v atmosféře.

Autor: PH

Díl 1. Úvod, Díl 2. Duha, Díl 3. Irizace oblaků, Díl 4. Koróna, Díl 5. Krepuskulární paprsky, Tyndallův jev a zelený paprsek, Díl 6. Soumrakové jevy, Díl 7. Noční svítící oblaka, Díl 8. Polární záře, Díl 9. Sluneční halo, Díl 10. Vedlejší slunce

frame-scrollup