Extrémy v Česku pokračují

Extrémy v Česku pokračují
17.08.2017
Zítra si jih Moravy opět užije vysokých teplot vzduchu a do Čech se dostanou bouřky. O víkendu bude chladno a očekávají se srážky na celém našem území.

Závěr tohoto týdne se ponese ve znamení srážek. Již zítra navečer budou do Čech přicházet první bouřky. Za vším bude stát studená fronta, která na naše území míří ze západu. Bouřky bude doprovázet silný vítr (odhadují se rychlosti okolo 70 km/h). Lokálně by se mohly objevit přívalové srážky a existuje i možnost vzniku krupobití. Upozorňujeme, že může dojít k zatopení níže položených míst či sklepů. Směrem na východ by bouřky měly slábnout a postupně se rozpadat. Výstraha před silnými bouřkami platí od zítřejších 18:00 do půlnoci pro kraje Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký, Ústecký a Prahu.

Výstražná informace na silné bouřky pro východní polovinu našeho území
Obr.: Výstraha ČHMÚ
Zdroj: ČHMÚ

Zítra se opět potvrdí trend probíhajícího léta – zima v Čechách, vedro na Moravě a ve Slezsku. Rozdíly v maximálních teplotách jsou značné a podobně na tom budeme i v příštích dnech. Dnes jsme v Čechách mohli naměřit 21 – 26 °C, na Moravě se podařilo překonat 30 °C. Zítra dokonce teploměry na východě našeho území ukáží až tropických 34 °C, přičemž bude vrcholit příliv teplého vzduchu do této části České republiky. Nejvyšší teploty zažije jižní Morava, ale i na Zlínsku budou tyto hodnoty hodně vysoko.

Teplotní šok se objeví o víkendu. Citelně se ochladí i na Moravě a ve Slezsku. Kromě nižších teplot se očekávají i srážky na celém našem území. Ojediněle se mohou vytvářet i bouřky. Nejchladněji bude v neděli, kdy nás zasáhnou přeháňky jen místy. Teploměry budou ukazovat kolem 21 °C, v noci pak na západě můžeme naměřit pouhých 8 °C.

Dopadající kapky deště na rovnou hladinu bazénu
Zdroj: Lakeshore Pools & Tubs

Začátek příštího týdne přinese postupné oteplování. Na východě a severovýchodě budou ještě doznívat přeháňky.

Autor: SG

frame-scrollup