Extrémní vedra míří do střední Evropy

Extrémní vedra míří do střední Evropy
19.06.2019
Horká vzduchová hmota se pravděpodobně nejdříve dostane do Německa.

To čemu jsme se minulý a předminulý rok úspěšně vyhnuli, se na nás pravděpodobně chystá na konci června. Řeč je o extrémně horké vlně z Afriky, která už se formuje v těchto dnech v jižní Evropě.  Modely naznačují, že po teplé a vlhké epizodě se tato suchá a velmi horká vzduchová hmota bude nasouvat do střední Evropy.

Horká vzduchová hmota se pravděpodobně nejdříve dostane do Německa, kde se teploty mohou pohybovat i kolem 38 °C. V první polovině příštího týdne bude tepleji v Čechách, naopak na Moravu se může dostávat přechodně o něco chladnější vzduch od severovýchodu.

Některé modely však čekají, že horký vzduch se postupně dostane i na východ, což by znamenalo, že i v České republice by se maximální teploty mohly pohybovat mezi 33 až 37 °C, ojediněle i vyšší. Jak taková horká vlna vypadá z pohledu ECM (Evropský model), můžete vidět na následujících snímcích.

Obr. 1 Model ECM čeká, že nás horká vlna zcela zaplaví

Zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 V takovém případě by se mohly teploty v Čechách ojediněle dostat až k 40 °C

Zdroj: wetterzentrale.de

Jedná se však o hororový scénář, který se snad nenaplní.

Daleko mírnější je model GFS, který čeká, že horká vlna zůstane v Německu a k nám se dostane jen v rozpadlé formě.  I tak by však stačilo na tropické teploty. Pokud se k nám však horká vzduchová hmota dostane, tak poroste riziko k ničivým bouřím, protože studená fronta, která by pak do takovéto hmoty postupovala, by byla velmi agresivní.

Situaci budeme určitě sledovat a dále vás budeme informovat, jak se předpovědi vyvíjí.

Autor: TD

frame-scrollup