Extrémní teplo, vysoký UV idnex a silné bouřky

Extrémní teplo, vysoký UV idnex a silné bouřky
25.06.2016
Spolu s advekci teplého vzduchu je překonán ještě jeden rekord. Nad střední Evropou bylo včera minimum ozónové vrstvy.

Příliv velmi teplého vzduchu dnes vrcholí a již teď je jasné, že se potvrdily prognózy o tom, že tyto vedra budou na některých místech rekordní. Včera byly absolutní červnové rekordy překonány na těchto stanicích.

Bělotín 34,8 °C

 

Hošťálková 29,9 °C

 

Mořkov 35,0 °C

 

Zároveň však padly rekordy pro 24. 6. a to dokonce na všech stanicích, které mají stoletou klimatickou řadu.

 

V průběhu dnešního dne se pravděpodobně přidají i některé další meteorologické stanic, protože příliv horkého vzduchu od jihu dnes vrcholí a to vždy znamená nejvyšší teploty.

 

Velmi vysoké jsou i tzv. rosné body, které jsou závislé na relativní vlhkosti. Pohybují se nejčastěji kolem 20 °C, což je na střední Evropu velmi vysoká teplota.Podobně vysoké teploty jsou spíše u moře.

 

Spolu s advekci teplého vzduchu je překonán ještě jeden rekord. Nad střední Evropou bylo včera minimum ozónové vrstvy. Byl překonán rekord z roku 2002, kdy bylo zaznamenáno jen 303 D.U.  UV index se při jasných dnech blíží až k hodnotám kolem 9, což je opravdu velmi vysoké číslo. Proto se doporučuje, aby lidé přes poledne vůbec nevycházeli na Sluníčko.

UV index nad severní polokouli

Obr.1  Mapa UV idnexu nad Evropu 25. 6. 2016

Zdroj:chmi.cz

 

Tropické počasí dnes a zítra ukončí zvlněná studená fronta, která přichystá opět divadlo v podobě silných bouřek. V odpoledních hodinách v Čechách a večer i na Moravě a ve Slezsku čekáme velmi silné bouřky. Hlavním rizikem těchto bouřek budou kroupy, protože v atmosféře je opravdu hodně energie. Dalším nebezpečím by měl být vítr, který může zesílit ojediněle i na 30 m/s. Podle některých modelů by odpoledne měl přecházet pás bouřek přes Čechy a Vysočinu a právě na tomto pásu by se měl vyskytovat velmi silný vítr. Pohyb bouřek bude pravděpodobně od jihu na sever.

Bouřky podle předpovědi Estofex

Obr.2  Předpoklad nebezpečných doprovodných jevu dle Estofexu

Zdroj:estofex.org

Labilita tlakového pole

Obr.3  Míra lability, tj. potenciální energie pro bouřky

Zdroj: wetterzentale.de

 

Autor: TD

frame-scrollup