Extrémně vysoké teploty k nám příští týden nedorazí

Extrémně vysoké teploty k nám příští týden nedorazí
18.07.2019
Neznamená to, že bude pokračovat chladné počasí z minulého období. Teploty budou letní, v sobotu místy i tropické.

Velmi vysoké teploty, které měly vystřídat chladné červencové teploty se ruší. Ještě před pár dny to vypadalo, že příští týden nás čeká velmi horký týden, kdy se maximální teploty budou pohybovat mezi 30 až 36 °C. Těmto předpovědím je však konec, protože se nakonec vytvoří nad Dánskem tlaková výše, která zablokuje příliv horkého vzduchu a na Českou republiku zbude chladnější varianta tohoto proudění. Neznamená to, že bude pokračovat chladné počasí z minulého období. Teploty budou letní, v sobotu místy i tropické.

Obr. 1 Počasí ve střední Evropě bude příští týden letní, očekávejme průměrné teploty. Extrémní teploty zůstanou nad jihozápadní Evropou

Zdroj: wetterznetrale.de

Již dnes se na většině území teploty pohybují nad 25 °C a bude se dále oteplovat. Zítra by se měly maximální teploty pohybovat kolem 27 °C a zároveň přes naše území bude přecházet okluzní fronta, takže musíme počítat místy s přeháňkami a bouřkami. Za okluzní frontou k nám začne proudit velmi teplý vzduchu od jihozápadu, který v sobotu vyžene maximální teploty až k 32 °C. To bude také nejteplejší den tohoto týdne, protože už v neděli přes nás od severozápadu bude přecházet studená fronta. Před studenou frontou nás však čeká velmi teplá noc, která by mohla být zejména na Moravě tropická. Na studené frontě čekejme v neděli bouřky, ojediněle i silné. Za studenou frontou se od jihozápadu začne nasouvat výběžek vyššího tlaku vzduchu a během pondělí se nad Dánskem vytvoří tlaková výše. Kolem její zadní strany k nám bude proudit o něco chladnější vzduch od severovýchodu, ale bude to stačit na maximální teploty kolem 27 °C. Díky blízkosti tlakové výše nás od pondělí do středy čeká málo oblačnosti a minimum srážek.

Slabší oteplování můžeme očekávat na konci příštího pracovního týdne, kdy tlaková výše bude slábnout a k nám se budou dostávat zbytky horké advekce z Francie. Ke slovu by se mohly dostat i četnější bouřky.

 

Autor: TD

frame-scrollup