Evropa zažívá neobvykle teplý duben, výjimkou není ani Česká republika

Evropa zažívá neobvykle teplý duben, výjimkou není ani Česká republika
18.04.2018
Slunce a modrá obloha vládne nad Evropou. Hřeben vysokého tlaku dominuje našemu kontinentu a měl by vydržet až do soboty. Jádro vysokého tlaku setrvává nad severní a střední Evropou.

Střední a severní Evropa aktuálně zažívá předzvěst léta. Teploty se na mnoha místech šplhají neobvykle vysoko a prozatím je měsíc duben teplotně nadprůměrný. Tato situace by měla vydržet minimálně do soboty, kdy se bude postupně slábnoucí hřeben vysokého tlaku přesouvat dále na východ Evropy. Do té doby odpolední teploty nad 25 °C nebudou výjimkou.    

Asi nejvíce si užívají až letních teplot vzduchu obyvatelé Velké Británie. Aktuálně zde vysoký tlak vzduchu nad Evropou blokuje obvyklé chladnější a vlhčí počasí z Atlantiku. Anglii tak čeká několik suchých a teplých dní. Ještě více se v oblasti oteplí ve čtvrtek, kdy od jihu až jihovýchodu bude na souostroví přicházet teplý vítr z jihu Španělska a širší středomořské oblasti. Teploty tak budou o 4 až 7 °C vyšší oproti normálu. Ve střední Evropě jsou teploty dokonce nadprůměrné v hodnotách okolo 10 °C. Teplé počasí navštívilo i nejsevernější oblasti Evropy - Skandinávii. V Laponsku se denní teploty pohybují 5 – 10 °C nad nulou.

Rozložení teplot nad evropou
Obr.: Odchýlení dnešních teplot vzduchu v Evropě oproti průměru

Dnes u nás naměříme nejvyšší denní teploty v rozmezí 18 až 22 °C, zítra půjde rtuť teploměru ještě o něco výše. Těšit se můžete na 21 až 25 °C a povětšinou jasnou oblohu. V pátek očekáváme pokračování v nastoleném trendu, pouze se může přechodně objevit polojasná obloha. V Čechách místy naměříme až 26 °C. Sobota by se měla stát nejteplejším dnem týdne s teplotami opět mezi 21 až 25 °C. Během dne však bude od severu přibývat oblačnosti a můžou se objevit jen ojedinělé přeháňky. Závěr týdne přinese ochlazení, kdy přes den naměříme 17 až 21 °C, na jihu území budou maxima atakovat 23 °C. V noci budou teploty na severu naší republiky klesat k hodnotám okolo 6 °C.

Teplé počasí může Evropě Severní Amerika jen závidět. V některých částech Kanady a na severozápadě Aljašky jsou teploty naopak podprůměrné. Stejně tak chladný vzduch okupuje Středozápad USA, kde v posledních dnech řádily i sněhové bouře.

Rozložení teplot nad severní amerikou
Obr.: Odchýlení dnešních teplot vzduchu v Severní Americe oproti průměru

 

frame-scrollup