Evropa je teplotně rozdělená

Evropa je teplotně rozdělená
05.11.2018
Týdenní výhled teplot vzduchu ve východní Evropě opět ukazuje hodnoty vysoce nad průměrem. Extrémní tepla se aktuálně objevují především na Balkáně. Naopak západ hlásí teploty podprůměrné a silné deště. V posledních dnech se počasí na starém kontinentě celkově projevuje velmi dynamicky.

V západní až jihozápadní Evropě se již v některých lokalitách podzim přehoupl v zimu a srážky v podobě deště se objevily například na Britských ostrovech nebo ve Španělsku. V podobném trendu by se měl nést i nadcházející týden. Alespoň takto hovoří předpovědní modely. Výrazně hluboká brázda nízkého tlaku v oblasti severního Atlantiku bude nadále silně ovlivňovat počasí v západní polovině Evropy. Naopak naše území i širší oblast východní Evropy má v režii silně vyvinutá tlaková výše. Poměrně slunečné a teplé počasí se tak ještě několik dní v Česku určitě udrží. Zatím se předpokládá, že pěkné počasí bude panovat minimálně do poloviny tohoto měsíce.


Obr.: Nadprůměrné teploty ve východní Evropě a podprůměrné teploty na západě 
Zdroj: WXCHARTS.EU

Naopak ve Středozemí se mohou obávat dalších dešťů, které aktuálně decimují Itálii. Rozsáhlé povodně již ochromily jih Apeninského poloostrova i přiléhající ostrovy. A ani příští dny nepřinesou zlepšení této vyhrocené situace.

Evropa je tak výrazně teplotně rozdělená. Během uplynulého týdne se teploty na Balkáně pohybovaly asi o 10 °C nad normálem. V některých oblastech je dokonce teplota výše až o 15 °C. Nadprůměrné teplo okupuje také Polsko, Bělorusko, Rusko nebo Baltské země. Naopak západ Evropy je zhruba o 7 °C chladnější.

Velmi příznivé teploty zůstanou v tomto týdnu i v České republice. Začátek týdne  příštího se také ponese v poměrně příjemných teplotách mezi 10 až 15 °C. Častěji se objeví déšť nebo slabé mrholení a obloha bude spíše oblačná až zatažená.


Obr.: Výhled teplot pro pondělí 12. 11.
Zdroj: pocasicz.cz

frame-scrollup