Evropa bojuje s mrazem

Evropa bojuje s mrazem
27.02.2018
Mrazy v Evropě boří teplotní rekordy, stejně tak jako na našem území. V Česku už 15 stanic, měřících alespoň 30 let, přepsalo svá dosavadně naměřená minima.

Včerejší noc nám přinesla místy teploty okolo -20 °C, výjimečně měrka teploměru klesla pod -24 °C. Zima vládne nad celou severní, východní a střední Evropou, ale míří i níže na jih. Extrémy se tak nevyhýbají ani našim sousedům. V Rakousku na vrcholu hory Sonnblick hlásili mrazivých -30,6 °C. Urputné mrazy si vyžádaly desítky obětí napříč Evropou. Nejhorší je situace v Rusku, kde byl vyhlášen stav ohrožení. V hlavním městě byla noční teplota změřena na -20 °C, v zázemí Moskvy již teploměry ukázaly -30 °C.

V pondělí ráno se obyvatelé Říma probudili do pro ně vzácné sněhové pokrývky. Uzavřeny musely být školy a velké omezení se objevily i ve veřejné dopravě. Pár centimetrů sněhu vyhnalo do hlavního města Itálie vojáky, kteří měli za úkol očistit tamní ulice.

Koloseum v Římě v zimě
Obr.: Zaněžené koloseum
Zdroj: The Independent

V Chorvatsku taktéž panuje mrazivé počasí. Odkloněna ze silnic musela být těžší vozidla a vojáci v nejvíce postižených místech odklízeli asi 1,5 metru sněhu. Města na pobřeží Jadranského moře se musela vyrovnat se silným větrem, nad nulou se ocitla pouze nejjižnější sídla. Na hoře Zugspitze v německých Alpách pak naměřili -27 °C. Naše západní sousedy potrápilo i sněžení. Zrušeno muselo být i několik letů a na zledovatělých silnicích byl zaznamenán nárůst havárii automobilů.

Čím dál častěji evropští novináři využívají slovního spojení: „The Beast from the East,“ které můžeme přeložit jako „Zvíře z východu,“ přičemž odkazují na Rusko. Kruté mrazy k nám míří ze severovýchodu Evropy a zlepšení se očekává až s víkendem. Dnes a zítra nás čekají nejchladnější noci této zimy.

Dnes v noci bude oblačno až zataženo, v severozápadní polovině Čech se může i přechodně vyjasnit. Ojediněle se na severovýchodě a na horách objeví i slabé sněžení. Teploty vzduchu se budou většinou pohybovat mezi -11 až -15 °C, při jasné obloze až k -18 °C. Zítra se přes den budou teploty vzduchu pohybovat mezi -9 až -5 °C.

frame-scrollup