El Niño ohrožuje miliony lidí v Africe

El Niño ohrožuje miliony lidí v Africe
15.11.2015
El Niño způsobilo největší sucho v Etiopii za více než 30 let, mimořádně závažné důsledky pociťuje i Somálsko.

V letošním roce byl již několikrát v našich příspěvcích zmíněn jev El Niño, který nyní ovlivňuje lidově řečeno „kdeco.“ Jeho vliv je nejvíce znatelný na globálním klimatu, v menším měřítku pak ovlivňuje i socioekonomické jevy, které na vlastní kůži pak pociťujeme i my.

V tomto článku se budeme věnovat Africkému kontinentu, který kvůli fenoménu El Niña trpí ohromným suchem, jenž ohrožuje miliony lidí. Nejvíce postiženy jsou regiony jižní a východní Afriky. El Niño způsobilo největší sucho v Etiopii za více než 30 let. Mimořádně závažné důsledky pociťuje i Somálsko, kde naopak meteorologové varují před ohromnými povodněmi, které období sucha mohou vystřídat.

sucho v Etiopii
Obr.: Sucho v Etiopii
Zdroj: BBC


El Niño je způsobeno nadměrným oteplováním Tichého oceánu a v letošním roce je jeho intenzita opravdu rekordní. UNICEF vydal prohlášení, že v dalším období můžeme očekávat delší periody sucha, které budou vystřídány silnými přívalovými dešti, které se na přesušené půdě nebudou vsakovat, a bude docházet k rozsáhlým povodím. Aktuálně Africké sucho prohlubuje podvýživu obyvatelstva, protože nepříznivé podmínky neumožnily téměř žádné pěstování plodin v území. Což má za následek i vymírání dobytka. Vláda Etiopie se usilovně snaží posílat do ohrožených oblastí zásoby potravin, aby se neopakoval hladomor z roku 1984, kdy zemřelo více než 1 milion lidi.

sucho v Etiopii pokračuje
Obr.: Etiopské sucho má za následek vymírání dobytka
Zdroj: Flickr/Neil Palmer, CIAT


El Niño řádilo v této oblasti i v letech 1997 a 2002, proto v letošním roce jsou využívány meteorologické služby již od začátku sucha, aby případné ohrožení bylo co nejmenší. Mezi další postižené země se řadí Malawi, kde již nyní trpí na podvýživu každé druhé dítě. V Keni vláda odhaduje, že několik milionů obyvatel (z toho 2,5 mil. dětí) bude zasaženo záplavami, sesuvy půdy a propuknutím chorob z nedostatečných možností hygieny. Důsledky El Niña pociťuje i Zimbabwe, kde se předpokládá, že počet zasažených obyvatel dosáhne 1,5 milionu v období leden – březen příštího roku. V Jižní Africe se nyní potýkají s vymíráním dobytka, vysycháním řek a nedostatkem pitné vody.  Úřady se proto snaží rozmístit zásobárny pitné vody i do dalších větších měst, než jen do hlavního centra - Johannesburgu.

vyschlé koryto řeky
Obr.: Vyschlé koryto Jihoafrické řeky
Zdroj: AFP


Autor: SG

frame-scrollup