Duben nepřinesl žádnou vodu a co bude dál?

Duben nepřinesl žádnou vodu a co bude dál?
03.05.2018
Na většině území spadlo silně podnormální množství srážek.

Nadšenci teplého a slunečného počasí si letos v dubnu přišli na své. Letošní duben totiž přinesl mimořádně nadnormální teploty. Na západě České republiky to bylo o 5 °C a na východě dokonce o neuvěřitelných 7 °C. Duben byl v podstatě převlečený květen. Bohužel tím výčet pozitivních zpráv pro měsíc duben končí.

Letošní duben nám totiž zadělal na pořádný problém. Na většině území spadlo silně podnormální množství srážek. Na některých místech to bylo sotva 10 % a vzhledem k tomu, že se jedná o jarní měsíc, který by měl vytvářet zásobu pro léto, tak to může být hodně velký problém. Jen pro srovnání. V loňském roce spadlo kolem 80 až 100 mm (90 až 110 %) srážek a přesto jsme v létě měli velký problém se suchem.

Na celé situaci je nejhorší to, co náš čeká v následujících dnech. Nad severní Evropou se usadí mohutná tlaková výše, která eliminuje veškeré srážky. Některým místům mohly pomoci bouřky, ale ty se budou vyskytovat jen dnes a na jihu možná i zítra, ale v dalších dnech ani bouřky nebudou. Tlakové výše nad severní Evropou mají bohužel zlozvyk zůstávat na jednom místě i několik dnů. V takovém případě může dojít k zablokování frontálních systémů na hodně dlouhou dobu.

Podle odborníků se aktuální stav rovná situaci na přelomu července a srpna. My si však musíme uvědomit, že před sebou stále máme minimálně tři horké měsíce a pokud se synoptická situace zásadně nezlepší, tak na konci letošního léta se můžeme dostat do dramatické situace. Střední Evropa nutně potřebuje vlhké léto a to nejen s bouřkami, ale hlavně s trvalejším deštěm, který postupně vrátí vodu i do nižších půdních pater. Je velmi pravděpodobné, že v průběhu léta vyschnou některé studny a možná i některé toky. Pokud nastane horké léto, tak vegetace bude připomínat Středomoří. Jen to moře tu nebude.

Nedostatek vody trápí zejména jižní Moravu

Obr. Modelová vlhkost půdy v % VVK ve vrstvě 0 až 20 cm pod trávníkem

zdroj: chmi.cz

Autor: TD

 

frame-scrollup