Dokázaly srážky posledních dní zlepšit problém sucha v Česku?

Dokázaly srážky posledních dní zlepšit problém sucha v Česku?
04.09.2018
Za poslední 4 dny byly zaznamenány celkové srážkové úhrny v některých lokalitách, zejména na jihu Moravy, přes 100 mm. Nejvíce napršelo v oblasti Bílých Karpat v okolí Veselí nad Moravou.

Předchozí dny byly v jižní polovině České republiky poměrně bohaté na srážkové úhrny. Mnoho místních vám potvrdí, že voda již byla opravdu potřeba, a tak především zahrádkáři vítali déšť s úsměvem. Místy se dokonce srážkové úhrny vyrovnaly třetinovému množství celkových srážek spadlých od začátku roku do konce měsíce srpna.


Obr.: Celkové srážkové úhrny od 31. 8. do 3. 9.
Zdroj: ČHMÚ

Deficit půdní vláhy pravidelně monitoruje portál Intersucho.cz, kde můžete nalézt týdenní vyhodnocení zásob vody v různě hlubokých profilech. Z dat zpracovaných k 2. září vyplývá jasné zlepšení problému sucha v oblasti jižní až jihovýchodní Moravy. V hlubších vrstvách půdy v rozmezí 40 - 100 mm je toto zlepšení již méně patrné, avšak ke změně této situace jsou nutné dlouhodobé srážky. K nárůstu vodní hladiny došlo také na mnohých moravských řekách. I přesto existuje několik stanic, které v této oblasti stále hlásí podnormální vodní stav.


Obr.: Stav sucha na českých řekách
Zdroj: ČHMÚ


Zatímco jižní polovina naší republiky pociťuje zmírnění sucha, výraznější deficit vláhy zůstává zejména na severozápadě a severovýchodě Čech. Právě zde jsou známky sucha nejvíce markantní. Drtivá většina měrných profilů tamních řek varuje před nedostatkem vody.  V příštích dnech se srážky budou objevovat již spíše ojediněle a víkend bude oblačný až polojasný, zpočátky se mohou místy objevit kratší přeháňky a není vyloučena ani tvorba bouřek. Nejvyšší denní teploty vzduchu se budou pohybovat mezi 20 až 25 °C.


Obr.: Deficit vody v půdě
Zdroj: ČHMÚ

Sečteno, podtrženo - k vyrovnání srážkového deficitu došlo především na jižní Moravě, avšak severní polovina Čech stále trpí na nedostatek vláhy. A v příštích dnech se zlepšení neočekává.

frame-scrollup