Do střední Evropy se dostal chladný vzduch

Do střední Evropy se dostal chladný vzduch
18.11.2017
Studené počasí vydrží v České republice i v neděli a v pondělí, kdy se budou vyskytovat přeháňky, které budou přes den od nadmořské výšky 400 m n. m. a v noci i v nižších polohách sněhové.

Do střední Evropy opět pronikl studený vzduch do severozápadu. Ze soboty na neděli bude přes naše území postupovat podružná studená fronta, na které můžeme čekat přeháňky, které budou od nadmořské výšky 400 m n. m. sněhové.  Pravděpodobně od 600 m n. m., ráno přechodně i od 500 m n. m. se může vytvářet sněhová pokrývka. Od 700 m n. m. se mohou tvořit sněhové jazyky.

Studené počasí vydrží v České republice i v neděli a v pondělí, kdy se budou vyskytovat přeháňky, které budou přes den od nadmořské výšky 400 m n. m. a v noci i v nižších polohách sněhové.

Zajímavá situace však nastane z pondělí na úterý, kdy by se mělo nad střední Evropou vytvořit frontální rozhraní a meteorologické modely si s ním nevědí rady.  Od severozápadu do České republiky budou postupovat srážky. Jednotlivé modely si však nevědí rady se skupenstvím těchto srážek.

Americký model předpokládá, že by mělo postupně během noci na většině území pršet a to dokonce i na horách. Srážky by podle tohoto modelu měly být vydatné.

Podle francouzského modelu, ze kterého bere výsledky i český modely Aladin a podle německého modelu by mělo v Čechách sněžit od nadmořské výšky 500 m n. m. a na Moravě a ve Slezsku by mohlo sněžit i v nížinách s teplotami kolem nuly, takže by se místy mohla vytvořit přechodně i sněhová pokrývka.

Tak velké rozdíly v modelech nejsou normální, protože se zde bavíme o situaci, která započne za 48 hodin. Za vše může záporná oscilace, která vytvoří vždy podmínky, které modely nejsou schopny pochopit.

Teplota vzduchu ve střední Evropě dne 21. listopadu 2017

Obr. 1 Model Aprege čeká výrazně chladnější teplotu v hladině 850 hpa.

Zdroj: wetterzentrale.de

21. listopadu 2017 pohled na střední Evropu a synoptickou situaci

Obr. 2 Model GFS ve stejný termín počítá s výraznou oblevou

Zdroj: wetterzentrale.de

Ve druhé polovině příštího týdnu se však nakonec stejně dostaneme na přední stranu mohutné tlakové níže, která bude mít svůj střed nad Atlantikem a to znamená, že k nám zesílí příliv velmi teplého vzduchu od jihu a sníh z hor postupně bude mizet.

Autor: TD

frame-scrollup