Do Kanady míří silné mrazy, v Evropě se oteplí

Do Kanady míří silné mrazy, v Evropě se oteplí
06.12.2016
Silné ochlazení v Americe, však znamená i výraznou změnu v Evropě.

Teplé počasí, které panovalo v Kanadě a na severu USA se velmi rychle mění a přímo ze severu proniknul do této oblasti velmi ledový vzduchu. Teploty ve výšce budou dosahovat i -25 °C a tato teplota by měla proniknout až na 50. rovnoběžku. Jen tak pro srovnání, poslední výlev ledového vzduchu přinesl na naše území teploty v hladině 850 hPa kolem -11 °C. I to stačilo k tomu, aby se v nížinách teploty přechodně dostaly k -10 °C. V Calgary se maximální teploty mají pohybovat kolem -22 °C, příští týden dokonce až kolem neuvěřitelných -31 °C

Postup ledového vzduchu od severu do USA

Obr. 1 Vpád ledové vzduchu ze severu do Kanady a USA v hladině 850 hPa

Zdroj: wetterzentrale.de

Tlaková níže má svůj střed v centrální části Kanady

Obr 2. Tlakové pole nad severní Amerikou

Zdroj: wetterzentrale.de

Velmi nízké teploty v Kanadě, teploty klesnou ve dne pod -20 °C

Obr. 3 Předpověď na následujících deset dnů v Calagary

Zdroj: yr.no

 

I v severní Americe však tento ledový vpád nedoprovází velké množství srážek. Srážky se vážou jen na studenou frontu a nejsou nikterak intenzivní.  Více srážek může být v oblasti Velkých kanadských jezer, kde je stabilní vlhkost, která zajišťuje dostatečné množství vlhkosti zejména v období, kdy ještě nejsou tyto jezera zamrzlá.

Silné ochlazení v Americe, však znamená i výraznou změnu v Evropě. Zde se začne postupně od jihozápadu oteplovat. O víkendu se tak teploty budou pohybovat všude nad nulou a obleva dorazí i na hory. Ještě včera to vypadalo, že oteplení bude výrazné a hlavně dlouhodobé. Dnes však téměř všechny modely začaly od pondělí naznačovat další ochlazení. Uvidíme, jak toto ochlazení dopadne a zda přinese konečně i sněhovou pokrývku do nižších nadmořských výšek. Hlavně si však mohou pro tuto chvíli oddechnout vlekaři, protože toto krátké oteplení by mohli přežít bez větších sněhových ztrát.

Letošní prosinec je zatím výrazně chladnější než minulý nebo předloňský prosinec. Atlantický oceán zatím neprodukuje tolik tlakových níží, takže se pevnina v Evropě může snadněji ochlazovat. 

Autor: TD

frame-scrollup