Dnes začíná podzim

Dnes začíná podzim
22.09.2016
I přesto, že na dnešní den připadá rovnodennost, tak stále je Slunce na obloze více jak polovinu dne. Dnes je to zhruba 12 hodin a 10 minut.

Dnes v 16:22 začíná podzim. Od letního slunovratu, který byl 21. června, se dny nekompromisně zkracují.  I přesto, že na dnešní den připadá rovnodennost, tak stále je Slunce na obloze více jak polovinu dne.  Dnes je to zhruba 12 hodin a 10 minut.  Zítra bude Slunce na obloze o pět minut kratší dobu než dnes a v neděli 25. září již Slunce v naší zeměpisné šířce bude méně než polovinu dne.  Rozdíly mezi severem a jihem se začnou výrazně zvětšovat. Za měsíc, tedy 22. října bude situace následující. V České republice bude Slunce na obloze 10 hodin a 19 minut. Na Maltě, bude Slunce svítit ještě 11 hodin a 2 minuty, tedy o celých 43 minut déle než u nás. Naopak na severu v Helsinkách bude Slunce na obloze svítit pouze 9 hodin a 29 minut.

Pokud je vám líto, že Sluníčko pomalu ale jistě ztrácí dominanci, tak se vydejte na jih Evropy, kde si ho můžete užít déle. Situace se mění opačným směrem na jižní polokouli. Tam se začnou dny výrazně prodlužovat a vše vyvrcholí 21. prosince, kdy na jižní polokouli začne léto. U nás začne zima, ale na druhou stranu se dny začnou opět prodlužovat.

Zároveň je třeba se připravit, že s každým dalším dnem Slunce začne ztrácet svou sílu a to znamená, že brzy budou na denním pořádku mlhy. Ty se ještě budou v průběhu dopoledne velmi snadno rozpouštět, ale ve druhé půlce října mohou zůstávat celý den. Absence Slunce bude na severu Evropy znamenat výrobu zimy. Bude se v tomto prostoru vytvářet bazén ledového vzduchu, který bude čekat na příležitost, jak se dostat do střední Evropy. Po takovém vpádu studeného vzduchu se pak dočkáme prvních nočních mrazů a příroda dostane impuls k přípravě na zimní spánek. První pokus přišel již v těchto dnech, ale ledového vzduchu je zatím na severu málo, takže mrazy se vyskytovaly jen v mrazových kotlinách, kde nízké teploty nejsou výjimečné ani v letních měsících.

Autor: TD

frame-scrollup