Dnes začíná jaro a doprovodí ho úplněk

Dnes začíná jaro a doprovodí ho úplněk
20.03.2019
Astronomické jaro potrvá až do 21. června 2019, kdy bude den nejdelší a začne astronomické léto.

Dnes ve 22:51 začne astronomické jaro. Přesně dnes má den stejně hodin jako noc, ale již od zítřejšího dne začne mít den převahu. Slunce bude každým dnem na obloze déle. Zajímavostí dnešní rovnodennosti je fakt, že na dnešní den připadá i úplněk.  Tedy abychom byli přesní, tak pravý úplněk nastane 2 hodiny po půlnoci. Bude se tak jednat o první jarní úplněk tohoto roku. Velký měsíc můžete pozorovat odpoledne na východě, kde se bude prezentovat jako velká bílá koule.  Měsíc totiž vychází krátce po 17. hodině, ale Slunce zapadá až po 18. hodině.

Možná si pamatujete ze školy, kdy jste se učili, že jaro začíná 21. března. Jarní rovnodennost je však pohyblivá a čas se mění. Někdy se tím pádem změní i den. Následujících 28 let bude jaro začínat vždy 20. března.

Obr. Dnes začíná jaro

Zdroj: astrologie.najdise.cz

Astronomické jaro potrvá až do 21. června 2019, kdy bude den nejdelší a začne astronomické léto.

Začátek astronomického jara potvrdí i počasí, protože konec týdne bude ve znamení suchého a velmi teplého počasí. V sobotu mohou teploty atakovat 20 °C, ale v neděli začne od severu přecházet studená fronta a začátek příštího týdne se opět připomene zima.

Autor: TD

frame-scrollup