Dnes začalo astronomické jaro

Dnes začalo astronomické jaro
20.03.2018
Dnes v 17:15 začalo astronomické jaro.

Dnes v 17:15 začalo astronomické jaro. Slunce dnes vyšlo v Praze v 6:05 a zapadá 18:14. Slunce je tedy na obloze více jak 12 hodin a to znamená více, než polovinu dne.  Pokud bychom dnes sedli do letadla a letěli kamkoliv do světa, tak den bude mít zhruba všude stejně dlouhé trvání. Od dnešního dne se však převažují misky vah, protože na jižní polokouli bude den kratší a na severní polokouli naopak delší. Také se začnou výrazné rozdělovat rozdíly mezi zeměpisnou šířkou. Následující tři měsíce se na severní polokouli bude den výrazněji prodlužovat na severu, kde nakonec od určité zeměpisné šířky začne později i polární den.  Právě v období rovnodennosti Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě.

Při dnešním slunovratu přinášíme zobrazení osvitu Země

Obr. Schéma slunovratů a rovnodenností

Zdroj: UPOL.CZ

Když si rozfázujeme následující tři měsíce na tři díly, tak zjistíme, že každý měsíc se nám den výrazně posune. Vždyť už 20. dubna bude mít den 14 hodin a 20. května dokonce 15 hodin a 40 minut. Kolem 20. června už to bude 16 hodin a 22 minut. To znamená, že během jednoho roku se den prodlouží o 4 hodiny a 22 minut.

Zároveň bude nadále sílit Slunce, což je pádný důvod k tomu, že zima jednou musí z naší končiny odejít. Meteorologické modely naznačují, že teploty ve vyšších hladinách atmosféry budou v následujících dnech spíše podprůměrné, ale přes den už díky silnějšímu Slunci budou stoupat nad nulu. Vše bude záležet na pokrytí oblačnosti. Zmenšená oblačnost by přes den mohla postupně znamenat i teploty kolem 10 °C, naopak méně oblačnosti v noci zajistí stále noční a ranní mrazy. Příroda se tak bude určitě probouzet pomaleji, než tomu bylo loni nebo předloni, což je dobře, protože se tak sníží pravděpodobnost, že by namrzly například květy ovocných stromů.

Autor: TD

frame-scrollup