Dnes v 17:54 začíná léto

Dnes v 17:54 začíná léto
21.06.2019
Tropické počasí nás o nadcházejícím víkendu nečeká a ani jasná obloha nebude na programech dnů. Víkend bude s polojasnou až oblačnou oblohou a místy se vyskytnou přeháňky a bouřky, denní maxima vystoupí na 23 až 27 °C.

V noci na sobotu bude polojasno až oblačno, ojediněle s přeháňkami. Noční teploty klesnou na 17 až 13 °C. Vát bude mírný východní vítr. V sobotu přinese počasí oblačnou oblohu a místy s přeháňkami a s bouřkami, zejména na jihu Čech a na Moravě. Teploty vystoupí na 23 až 27 °C. Vát bude mírný východní vítr. 

V noci na neděli bude většinou zataženo až oblačno, místy s přeháňkami nebo s bouřkami. Teploty klesnou na 16 až 12 °C. Vát bude slabý východní vítr. V neděli nás čeká oblačná obloha, místy s přeháňkami a s bouřkami. V odpoledních hodinách postupně ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Teploty vystoupí na 23 až 27 °C. Vát bude mírný severovýchodní vítr.

Dnes 21. 6. 2016 v 17:54 začíná astronomické léto. Latinsky se slunovrat nazývá solstitium, a tímto termínem se pak označuje okamžik, kdy Slunce zaznamenává vůči světovému rovníku největší deklinaci (v době slunovratu letního). Při letním slunovratu dosáhne Slunce nejsevernějšího bodu své pomyslné dráhy – tedy obratníku Raka. Pro naši zeměpisnou šířku je v době letního slunovratu den nejdelší. Bílý den trvá 16 hodin, noc se zkrátí na pouhých 8 hodin. Avšak to stejné nemůžou tvrdit na jiných zeměpisných šířkách. Na jižní polokouli je situace přesně opačná. Na severním polárním kruhu se Slunce o půlnoci dotkne horizontu, aby zapadlo, naopak na jižním polárním kruhu se dotkne horizontu, aby vyšlo. Na severním pólu zase Slunce vůbec neklesne pod horizont a celý den se drží ve výšce 23°27‘, dík čemuž probíhá tzv. „polární den.“ Na jižním pólu se zase Slunce vůbec nedočkají – probíhá tzv. „polární noc.“

Naši předkové pořádali na dny slunovratů oslavy po celém světě, nezávisle na kulturách daných oblastí, všichni se z příchodu nového období těšili. Slunce vstupuje do znamení Raka a slavnosti lákají k tajuplným mýtům a pověstem. Při letním slunovratu se vlastně nikdy úplně v noci nesetmí, nastává tzv. astronomický soumrak (Slunce neklesne > 18° pod horizont), tedy i když vnímáme tmu, jdou velmi špatně pozorovat hvězdy. Právě sluneční záře stojí ve středu zájmu všech pohanských slavností. Lidé vyjadřovali úctu a radost z nadcházející úrody a sklizně. Keltové věřili, že toto období má léčivou moc, především pak voda měla prý výraznou sílu. I to je důvodem, proč mnohé oltáře byly vystavěny v blízkosti vodních toků či pramenišť. Dle keltských tradic se v noci pálily na vysokých kopcích posvátné ohně, kdy zde shledáváme paralelu s upalováním čarodějnic. Žhavé uhlíky se pak rozhazovaly po polích k zajištění bohaté úrody a dobytku se žehnalo zapálenými bylinami.

 

frame-scrollup