Dnes poslední den se zimním časem

Dnes poslední den se zimním časem
25.03.2017
Půl roku uplynulo velmi rychle a několik dnů po jarní rovnodennosti přichází změna času.

Půl roku uplynulo velmi rychle a několik dnů po jarní rovnodennosti přichází změna času. Znovu se odkloníme od UTC (koordinovaný světový čas) o dvě hodiny, protože ručičky hodin budeme posouvat o hodinu napřed. Pokud jste si v posledních dnech libovali, že při vstávání je kolem páté hodiny světlo, tak vás od neděle čeká zklamání, protože opět bude vstávat do tmy. Do původního stavu se zpět dostaneme až 21. dubna, tedy skoro za měsíc, kdy bude Slunce vycházet v podobném času, jako dnes.

Naopak pokud máte rádi více světla ve večerních hodinách, tak se můžete již na zítřejší den těšit. Slunce totiž bude zapadat po změně času v 19:26 (Praha). Tma tedy bude až po osmé hodině. Hrby v podobě změny času můžete vidět v následujícím grafu.

Graf východů a západů slunce v průběhu roku

Obr. Východy a západy Slunce podle měsíců, včetně změny časů

Zdroj: meteogram.cz

 

V Evropě najdeme tři státy, kde se letní čas nepoužívá. Prvním z nich je Island, kde byl dříve letní čas zaveden, ale už je zrušen. Podobně je na tom Rusko a Bělorusko. V ostatních státech Evropy si každý občan musí přetočit o hodinu čas dopředu. Zajímavost můžeme najít v USA, kde jeden stát, konkrétně Arizona, letní čas nepoužívá.

Ve světě již několik let probíhají petice pro jeden čas ( For Only One Time), který by sjednotil všechny časy. Mnoho lidí se přiklání k tomu, že by mohl zůstat celý rok “letní čas“. To by mmj. znamenalo, že v zimě by bylo delší dobu světlo odpoledne a naopak ráno by ještě v devět hodin byla tma. Názor si každý může udělat sám, přesto je však reálné, že k žádné výrazné časové revoluci nedojde.

Takže nezapomeňte zítra ve 02:00 přesunout své hodiny a hodinky na 03:00. Spoustu mobilních telefonů a počítačů to už umí samo.

 

Autor: TD 

frame-scrollup