Den se začíná krátit, sv. Jan v pranostikách

Den se začíná krátit, sv. Jan v pranostikách
23.06.2014
Magický svátek sv. Jana Křtitele v pranostikách, den se začíná krátit

Je za námi letní slunovrat, jehož největší oslavy doprovázel až svátek sv. Jana Křtitele, který je až 24. 6., tedy pár dnů po astronomickém slunovratu. Naši předci v předvečer toho svátku pálili na kopcích ohně, které představovaly slunce, které je v této době na svém vrcholu síly. Ohně se při všeobecném veselí přeskakovaly pro načerpání síly a zapalovala se košťata, která se pak vyhazovala vysoko nad hlavy účastníků. Z kopců se pouštěla i zapálená dřevěná kola, která symbolizovala putování slunce. Vrcholem noci byla magie a čarování spojené se sběrem "devatera kvítí", které měly po celý rok kouzelnou moc.

Ke svátku sv. Jana Křtitele se váže mnoho pranostik, například tyto: Čím dříve před svatým Janem hřiby rostou, tím dříve před vánocemi sněží. Když prší na Jana Křtitele, prší pak čtyři neděle. Před svatým Janem modli se o déšť, po něm přijde bez říkání. Na Jána bez deště, bude pěkně ještě. O svatém Janu Křtiteli noc se na prahu posedí. Na svatého Jána noc nebývá žádná. Na svatého Jana otvírá se létu brána. Od svatého Jana Křtitele běží slunce k zimě a léto k horku. Na svatého Jána, jahody do džbána.

V těchto dnech máme nejdelší dny v roce, kdy se délka dne dostává slabě přes 16 hodin, ale jak již bylo naznačeno výše, dny se začínají pomalu ale jistě zkracovat. V přiložené tabulce jsou uvedeny východy a západy slunce a délka dne pro 24. 6., 8. 7. a 24. 7.. Za dva týdny se délka dne zkrátí skoro o čtvrt hodinu a za měsíc už to bude znatelná necelá třičtvrtěhodinka.

24.6.2014

 

frame-scrollup